Rusya’dan Çin ve Hindistan’a 24 milyar dolarlık enerji ihracatı

Son gümrük bilgilerine nazaran Çin, Mayıs ayının sonuna kadarki üç ayda Rus petrol, gaz ve kömürüne 18,9 milyar dolar harcadı. Bu sayı, bir evvelki yılın neredeyse iki katına işaret ediyor.

Hindistan ise birebir periyotta, bir evvelki yılın kıymetinin beş katından fazlası olan 5,1 milyar dolar harcadı.

Bu datalar, 2021’deki tıpkı aylara kıyasla her iki ülkeden ekstra 13 milyar dolardan fazla gelir elde edildiği manasına geliyor.

Yasaklar, güç fiyatlarının yükselmesine neden oldu ve büyük iktisatların resesyon tehdidiyle karşı karşıya kalmasına neden olan enflasyonu körükledi.

Savaş başladığından beri Rus güç akışını izleyen Güç ve Pak Hava Araştırma Merkezi baş analisti Lauri Myllyvirta, “Çin, Rusya’nın boru sınırları ve Pasifik limanları aracılığıyla ihraç edebileceği her şeyi aslında satın alıyor. Hindistan, Avrupa’nın artık istemediği Atlantik’ten gelen kargoların ana alıcısı oldu.” formunda konuştu.

Rusya’nın alıcıları cezbetmek için sunduğu global ölçütte yapılan yüksek indirimler hesaba katılsa bile, güç fiyatları geçen yılın bu vaktinde olduğundan çok daha yüksek olduğu için bu çılgınlığın yakın vakitte sona ermesi pek mümkün değil.

Myllyvirta, hacim bazında Çin’in ithalatının Haziran’da yavaş biçimde artmaya devam ettiğini, Hindistan’ın Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik yasağının yürürlüğe girmesinin önümüzdeki aylarda alımlarını daha da artırmaya teşvik edebileceğini söyledi.

Myllyvirta’nın araştırmasına nazaran, Çin ve Hindistan bu yıl toplam satışlar açısından hala Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Bununla birlikte, kömür ve petrol ithalat yasaklarının yürürlüğe girmesi ve Rusya’nın kimi Avrupalı ​​alıcılara gaz arzını kesmesi nedeniyle Avrupa’nın alımları azalmaya devam edecek.