Samsung çip fiyatlarında artışa hazırlanıyor

Samsung’un bu yıl çip ürettiği müşterileriyle görüştüğü ve artan ham unsur ve maliyet fiyatlarından ötürü sanayi genelinde yaşanan fiyat artıran firmalar ortasına katılarak yüzde 20’ye varabilecek fiyat artışı yapmayı planladığı belirtiliyor.

Bloomberg kaynaklarına nazaran kontrat bazlı çiplerde eserin cinsine bağlı olarak yüzde 15-20 oranında bir artış öngörülüyor. Buna nazaran Samsung müşterilerinin bir kısmıyla pazarlığı tamamlarken kalanlarla görüşmeler devam ediyor. Artan fiyatlar yılın ikinci yarısından itibaren geçerli olacak.

Samsung’un artış kararı geçtiğimiz yıl yaşanan global çip krizi sonrası sanayinin kıymetli bir kısmının fiyatları artırmasına karşın nispeten daha istikrarlı bir fiyat siyaseti güden firma için değerli bir değişiklik manası taşıdığı belirtiliyor.

Firma son devirde Ukrayna’daki savaş, Çin’de yaşanan kapanmalari artan kredi oranları ve enflasyon üzere birçok makro risk ile karşı karşıya. Bu durum önümüzdeki birkaç yılın planlandığı işler için kıymetli bir köstek manasına geliyor.

Artış atağının akıllı telefon, otomotiv ve oyun konsolu üreticileri üzere birçok kesimde firmaların fiyat baskısını daha fazla hissetmesine ve bunu tüketiciye yansıtması bekleniyor.