Scholz: Küresel tedarik zincirlerine bağımlılık büyük risk

Scholz, Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in Aşağı Saksonya eyaletinin Salzgitter kentinde elektrikli araçlar için kuracağı fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçişteki zorlukların farkında olduğunu belirtti.

Scholz, “180 derecelik bir dönüş ve geri dönüşün herkes için zorluklar oluşturacağını biliyorum fakat bununla itimatla yüzleşmelisiniz.” dedi.

Almanya’daki pek çok kişinin geçmişte elektrikli araçlar için bataryaları, Asya’dan istenildiği vakit sipariş edilebilecek bir tedarik modülü olarak gördüklerini tabir eden Scholz, “Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız saldırısı, birtakım stratejik alanlarda global tedarik zincirlerine bağımlılığın büyük bir risk, çok büyük bir risk manasına geldiğini açıkça ortaya koydu. Bu katiyetle batarya hücreleri için geçerli. Bu nedenle hepinizin, burada Salzgitter’deki Volkswagen fabrikasının çalışanlarının bilhassa değerli bir misyonu var.” diye konuştu.

Bu ortada, Volkswagen’in batarya üretimini yeni kurulan “PowerCo” şirketi yapacak.

PowerCo, elektrikli araçlar için batarya üretiminin yanı sıra elektrikli araçlar için batarya bedel zincirinin tamamındaki faaliyetlerden sorumlu olacak.

2030’a kadar PowerCo, batarya iş alanının geliştirilmesi için ortaklarıyla birlikte 20 milyar eurodan fazla yatırım yapmayı ve Avrupa’da 20 bin kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Salzgitter’de fabrikada üretim ise 2025’te başlayacak.