SEC Başkanı Gensler’den sabitkoin çıkışı

Gary Gensler, kripto varlık Borsalarıyla ilgili tenkitlerinin dozunu artırarak birtakım platformların kurallara uymaktan kaçındığını ve kendi müşterilerine karşı durum alıyor olabileceklerini belirtti.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi Lideri Gary Gensler, kendi yetki alanlarında kalan birden fazla kripto varlığın ticaretinin düzenleyici kurumlar tarafından kayıt altına alınması gerektiği niyetini tekrarladı. Gensler, komitenin düzenleme çalışmalarını da ağırlaştırdığını kelamlarına ekledi.

Gensler, Bloomberg News’e verdiği röportajda kripto para borsalarının gözaltı piyasası, piyasa yapmak ve değiş-tokuş alanı sunma üzere farklı hizmetleri ortasına gerekli duvarlar örme konusunda kâfi gayret göstermedikleri için kaygılı olduğunu kaydetti. Lider, bu hizmetlerin gereğince ayrışmamasının müşterilerin çıkarına olmayabileceğini belirtti.

“Borsalar çoğunlukla müşterilerine karşı piyasa yapıyorlar”

“Kripto paralar için platformların müşterilerinden daha fazla bilgiye sahip olarak süreç yapmalarıyla ilgili çok fazla sorun var” diyen Gensler, “Esasen bu platformlar çoğunlukla müşterilerine karşı süreç yapıyorlar zira müşterilerinin aksisi tarafta piyasa yapıyorlar” tabirlerini kullandı.

Komite kendisini 1 dolara ya da diğer bir fiyat paraya sabitlemeyi amaçlayan sabit koinlerle ilgili problemlere da değindi. Gensler en büyük üç sabit koin olan Tether, USD Coin ve Binance USD’nin hepsinin borsalarla alakalı olduğunu söyledi.

“Ben bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum” diyen Gensler, “En büyük üç paradan her biri kripto para borsalarından biri tarafından o platformda ticareti kolaylaştırmak için ve muhtemelen AML (Anti Money Laundering) ve KYC (Know Your Costumer) üzere düzenlemelerden kaçınmak için yaratıldı” diyerek kara para aklama ve müşteri tanımlama üzere bahislerdeki badirelere dikkat çekti.

Dünyanın en büyük sabit koinlerinden olan ve 83 milyar dolar piyasa pahasına sahip olan Tether’in Bitfinex kripto borsasının ardındaki isimlerle alakalı olduğu biliniyor.

Öbür bir sabit koin devi olan USDC ise içlerinde Coinbase Küresel Inc.’in de olduğu bir şirketler konsorsiyumu tarafından ortaya çıkarıldı. Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance ise 17 milyar dolarlık piyasa pahasına sahip Binance USD’yi Paxos isimli şirketle birlikte ortaya çıkardı.

Coinbase payları birinci çeyrek dataları sonrası düştü

Coinbase’in birinci çeyrek gelirlerinin beklentilerin altında kalması ve bu çeyrek alım-satım hacimlerinin daha da düşeceğini beklediklerini açıklaması sonrası şirketin payları kayda bedel bir düşüş yaşadı.

Bitcoin ise Kasım başında rekor düzeyleri görmesi sonrası bu doruğun yaklaşık yüzde 50 altında süreç görüyor.

TerraUSD ya da UST olarak bilinen sabit koinin 1 dolar olması gereken karşılığını kaybetmesi ABD Kongre’sinde bu paralara dair kaygıların de artmasına neden oldu. Algoritmik bir sabit koin olduğu olarak sunulan UST pahasını varlık ya da nakitlerin dayanağı yerine alış-satış ve varlık idaresiyle sağladığını argüman ediyor.

Terra olayında yaşananları eleştiren Senatör Mark Warner yaşanan sürecin yatırımcıların bu koinlerin sabit kalacağında emin olacakları bir çerçeveye muhtaç olduğunun delil olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın