SEC Başkanı, Kripto Varlıkların Menkul Kıymet Olduğunu Söyledi

SEC Lideri Gary Gensler, kripto varlıkların menkul değer olduğu görüşünü tekrarladı.

Gensler, menkul değerleri düzenlemekle vazifeli olan kurumu için, kripto varlık sanayisini düzenleme konusunda hak argüman etmeyi sürdürdü.

Gensler’e nazaran kripto paralar, menkul değerlerle tıpkı formda düzenlenmelidir. Gensler, Memleketler arası Swap ve Türev Araçlar Birliği Yıllık Toplantısı’nda riskin azaltılması ve türev araçların şeffaflığının artırılmasına ait yaptığı konuşmada şu tabirleri kullandı:

“Kripto paraların birden fazla, kar beklentisiyle insanlardan para toplayan bir küme girişimciyi içerir”

Gensler, ülkedeki şirketler ve yatırımcılar için sert kısıtlamalarla sonuçlanması muhtemel olan kripto dalını düzenlenmesi konusunda tam denetim sahibi olmayı amaçlıyor.

Gensler, çok az sayıda kripto varlığın bir emtia yahut dijital altın üzere çalıştığını tez etti. Bu sebeple Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) yerine SEC’in bu varlıklar üzerinde yargı yetkisine sahip olması gerektiğini tabir etti.

“Çoğu token, Yüksek Mahkemenin Howey Testi kapsamındaki yatırım sözleşmeleridir”

Kripto paralar menkul değer olarak belirlendiği takdirde, bu varlıklarla uğraşan şirketler, sıkı düzenlemelere tabi olacak.

Senatör Cynthia Lummis ve Senatör Kirsten Gillibrand üzere kritpo savunucuları, bu görüşe karşı çıkıyor ve kripto varlıklarının emtia olması sebebiyle CFTC tarafından düzenlenmesini istiyor.