SEC, Ponzi Şeması Oluşturdukları İddiasıyla Forsage Yetkililerini Suçladı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), ponzi şeması olduğunu sav ettiği Forsage’in yetkililerini suçladı.

SEC, milyonlarca yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla fon toplayan kripto piramidi ve ponzi şeması olan Forsage’in kurulmasında ve tanıtılmasında hissesi olan 11 kişiyi suçladı.

SEC’in suçladığı ve ceza verdiği bireyler ortasında dört kurucusuyla birlikte, reklam faaliyetlerini yürüten isimler de yer alıyor.

SEC’in açıklamasına nazaran kurucular Rusya, Gürcistan ve Endonezya’da ikamet ediyor. ABD’de yaşayan üç destekçi de toplumsal medya faaliyetlerini yürütüyor.

SEC’e nazaran Vladimir Okhotnikov, Jane Doe, Mikhail Sergeev ve Sergey Maslakov milyonlarca yatırımcının akıllı kontratlar yoluyla süreç yapmasına müsaade veren Forsage.io’yu başlattı.

Düzenleyicinin raporuna nazaran Eylül 2020’de Filipinler Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, Mart 2021’de ise bir Montana Menkul Değerler ve Sigorta yetkilisi, Forsage’i sahtekarlıkla suçladı ve faaliyetlerini durdurmasını istedi. Lakin tüm bunlara karşın Forsage, YouTube üzere çeşitli kanallardan reklam yapmayı sürdürdü.

SEC’in Kripto Varlıklar ve Siber Ünitesi Lider Vekili Carolyn Welshhans, hususla ilgili olarak şunları söyledi.

“Şikayette de belirtildiği üzere Forsage, yatırımcılara agresif bir biçimde pazarlanan geçersiz bir ponzi şemasıdır.

Dolandırıcılar, planlarını akıllı kontratlara ve blokzincirlerine odaklayarak, federal menkul değer maddelerini atlatamazlar”