Solana Cüzdanlarına Milyon Dolarlık Hack Saldırısı

Geçtiğimiz devirlerde birkaç defa kesintiye uğrayan Solana’nın başını bu kere milyon dolarlık hack saldırısı ağrıtıyor. Solana ekosistemi en son istismarın kurbanı üzere görünüyor. Şu ana kadar 8 binden fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edildi ve akının kaynağı bilinmiyor.

Kullanıcılar, Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere sıcak cüzdanlarından bilgileri olmadan fonlarının çekildiğini bildirdi.

Solana Hack Atağında 8 Binden Fazla Cüzdan Ele Geçirildi

Twitter, Solana kullanıcılarının tokenlerin apansız hesaplarından çekildiğini fark eden raporlarıyla dolup taştı. OtterSec’in belirttiğine nazaran Hala devam eden taarruzda şimdiye kadar 8 binden fazla cüzdan ele geçirildi.

Saldırgan, kullanıcılar ismine süreçleri imzalama (yani başlatma ve onaylama) yetkisini elde etti. Bu da tedarik zinciri saldırısı ismi verilen bir akında muteber bir üçüncü taraf hizmetinin güvenliğinin ihlal edilmiş olabileceğini düşündürüyor.

Saldırıda yük olarak taşınabilir cüzdan kullanıcıları etkilenmiş üzere görünse de gece boyunca cevap bulunamadı. Blockchain araştırmacısı PeckShield, yaygın hücumun büyük olasılıkla etkilenen cüzdanların gerisindeki kullanıcı özel anahtarlarını çalmak için kullanılan bir “tedarik zinciri sorunu” nedeniyle olduğunu belirtti. Şimdiye kadar zararın yaklaşık 8 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

Saldırganı bilinmeyen hackte en az 5 milyon dolar kıymetinde SOL, SPL ve öbür Solana tabanlı token süreci yapıldı

En büyük Solana sıcak cüzdanı olan Phantom’un bir temsilcisi mevzu hakkında şu formda konuştu;

“Solana cüzdanlarını etkileyen olayı kıymetlendiriyoruz ve bunun temeline inmek için ekosistemdeki öteki gruplarla yakın bir biçimde çalışıyoruz. Daha fazla bilgi topladığımızda bir güncelleme yayınlayacağız” dedi.

DefiLlama’ya nazaran TVL sayılarıyla beşinci en büyük blockchain olan Solana, süratli süreçleri ve düşük fiyatları nedeniyle geçen yıl popülerlik kazandı. Solana’nın tokeni SOL, saldırıyı takip eden saatlerde yüzde 4 düşüş yaşadı.