Solana Tabanlı Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısına Uğradı

Son devirde stablecoin’lerin bahtı ne yazık ki pek yolunda gitmiyor. Yakın vakitte Terra’nın algoritmik stablecoin’i UST’nin çöküşü piyasalar epey makus yansırken, son olarak Solana tarafında da makus haberler geldi. O denli ki Solana tabanlı DeFi protokolü Nirvana’nın flash loan saldırısına uğraması, lokal stablecoin’e epeyce makûs yansıdı.

Nirvana Finance, Flash Loan Saldırısı Sonrası Çöktü

Solana Blockchain ağında yer alan Nirvana protokolü, bir müddettir kimi problemlerle karşılaşıyordu. Son olarak Blockchain güvenlik şirketi PeckShield’in açıkladığı üzere proje Flash Loan saldırısına uğradı. Akın sonrası pahasının yüzde 98’ini kaybeden NIRV stablecoin’i, beraberinde projenin başka lokal token’ı ANA’yı da düşürdü.

Zincir üstü veriler incelendiğinde, saldırganın 10 milyon dolar bedelinde ANA token’ı basmak için USDC’de 10 milyon dolarlık bir flash kredi kullandığını gösteriyor. Flaş krediler, kredi birebir blokta geri ödendiği sürece, büyük ölçülerde sermayeyi düşük maliyetle ödünç almanıza müsaade vermekte. Bu flaş kredi, Solend Protokolü ile garanti altına alınmıştı. Saldırgan devamında protokolün Oracle sistemini manipüle ederken aldığı ANA token’larını USDT cinsinden 12.49 milyon dolar ile takas etti.

Bu taarruz, Nirvana hazinesinden 3.49 milyon doların alınmasına neden oldu. Nirvana ise şimdi istismar hakkında resmi bir açıklama yapmadı..