SonicWall Kripto Dolandırıcılık Raporunu Yayınladı

Genel olarak kripto para sektörü süratli bir biçimde ilerlemeye devam ederken, bu alandaki dolandırıcılık olayları da süratle artıyor. Son olarak siber güvenlik şirketi SonicWall tarafından hazırlanan bir raporda, finans dalındaki kripto dolandırıcı hadiselerinin sayısı 2022’nin birinci yarısında yüzde 269 arttığı belirtildi.

Finans Bölümündeki Kripto Dolandırıcılığında Artış Yaşanıyor

SonicWall tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, finans kesimindeki kripto dolandırıcı hadiselerinin sayısı 2022’nin birinci yarısında yüzde 269 artış gösterdi. Kripto dolandırıcığı, bilgisayar korsanlarının kurbanın bilgisayarına kripto para madenciliği yapan bir yazılım modülü yerleştirdiği bir tıp siber hücum olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında kelam konusu raporda, kurbanların ekseriyetle istismardan habersiz oldukları ve bunun da hadiselerin artmasına katkıda bulunduğu belirtildi.

Bununla birlikte bu bilgilerdeki artış, tıpkı vakitte fidye yazılımı akınlarındaki düşüşe de bağlanıyor. Bu da kripto parayla ilgili siber ataklara artan ilginin yanı sıra fidye yazılımları etrafında daha sıkı sigorta süreçleriyle birleşiyor.

Bu yükseliş finans kesimine yönelik hücumların sayısı ikinci en yüksek olan satışlardan beş kat daha fazla.