Stokçuluğa 3 yıla kadar hapis cezası geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, stokçuluk yapanlara verilecek cezanın “1 yıldan 3 yıla kadar” halinde değiştirileceğini, cezanın hem alt hem de üst sonunun artırılacağını bildirdi.

Bozdağ, Adalet Bakanlığında açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stokçuluk ve fiyatları etkileme hatalarında cezaların artırılacağını bildirdiğinin hatırlatılması üzerine Bozdağ, “fiyatları etkileme” hatasının Türk Ceza Kanunu’nun 237. hususunda yer aldığına işaret etti.

Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bu düzenleme, caydırıcı nitelikte cezalar içermemektedir. Bu nedenle cezanın, ‘1 yıldan 3 yıla kadar’ olarak yine düzenlenmesi, şayet besinlerin, malların yahut personel fiyatlarının artmasına yol açacak sonuçlar, manipülasyonlar, gerçek dışı haberler oluşturduğu takdirde bu cezanın yarısı oranında artırılması, tıpkı cürmü tellallar, bu işi yapan ruhsatlı simsarlar yaptığı takdirde yarı oranında daha cezanın artırılması halinde yine cezayı tanzim eden çalışmalar yapılmaktadır. Bu, fiyatları etkileyerek haksız yarar elde etme peşinde koşan arka niyetli şahıslara yönelik cezai yaptırımların caydırıcı olma vasfını yükseltecektir. Bir de stokçuluk var. Elindeki malları kamunun gereksinimini karşılamak için satması gerekenler, vatandaşların gereksinimini karşılamak için satması gerekenler bunları satmayıp da fiyat biraz daha pahalansın yahut diğer neden, hesaplarla satmaktan kaçındığı takdirde burada da öteki ceza öngörüyor Türk Ceza Kanunu. Artık bu cezayı da 1 yıldan 3 yıla biçiminde değiştiriyoruz. Cezanın hem alt hududu artırılmakta hem de üst sonu artırılmaktadır.”

Stokçuluk ve fiyatları etkileme hatalarındaki cezaların alt ve üst sonlarının, artırım oranlarının değiştirileceğini söz eden Bozdağ, “Böylelikle bu iki cürüm da tutuklama yasağı kapsamı dışına çıkarılmaktadır. Yani koşullar oluştuğunda, sulh ceza hakimi takdir ettiğinde yahut yargılamayı yapan rastgele mahkeme takdir ettiğinde bunların tutuklama ihtimali de artık yargıçların ve mahkemelerin takdiri kapsamında mümkün olabilecektir.” dedi.

Mevcut düzenlemenin tutuklama yasağı kapsamında olduğu için tutuklama önleminin uygulanma ihtimalinin bulunmadığına işaret eden Bozdağ, yeni düzenlemeyle hem ceza ölçüsü hem de başka kararların uygulanması bakımından yeni bir sürece geçileceğini söyledi.

Bekir Bozdağ, bu düzenlemenin, caydırıcı vasfıyla hem fiyatları etkilemeye teşebbüs ederek hem de stokçuluk yaparak haksız yarar peşinde koşan makus niyetli bireylerin ceza hukuku bakımından caydırıcı halde cezalandırılmasına yol açacağını vurguladı.

Yasal düzenlemenin ne vakit yapılacağının sorulması üzerine Bozdağ, bu bahsin TBMM’nin takdirinde olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın