SunExpress artan yaz talebi için ek 8 uçak kiraladı

SunExpress Hava Yolları CEO’su Max Kownatzki, rezervasyon sayılarında rekor kırdıkları 2019’u aştıklarını, artan talebe cevap vermek üzere filoya 8 uçak daha ek etme kararı aldıklarını söyledi.

6 uçağı pilotlarıyla birlikte kiralayarak filoy akatacaklarını belirten Kownatzki, artı 2 uçakla da operasyonel leasing yapacaklarını duyurdu.

SunExpress’in Boeing’den alınan 9 uçakla filosunu 67’ye çıkardığını, geçen yıl 6 milyon olan yolcu sayısını bu yıl 10 milyona taşımayı hedeflediklerini aktaran Kownatzki, rezervasyon hareketliliğinin bu maksadın yakalanacağını gösterdiğini kaydetti.

“Yakıt maliyeti arttı”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından operasyonel olarak fazla etkilenmediklerini, tüm hava yolu şirketleri üzere yakıt fiyatlarındaki artışın olumsuz tesirleriyle çaba ettiklerini lisana getiren Kownatzki, Türkiye için konulan 799 liralık tavan fiyatın ise yakıt sebebiyle artan maliyetlerini karşılamadığını belirtti. Kownatzki, “Daha yüksek bir tavan fiyat olsun istiyoruz ancak karlarımızı artırmak için değil artan yakıt maliyetlerini kompanse etmek için.” diye konuştu.

Üsküp ve Mardin’e bağlanıtı

Max Kownatzki, 18 ülkedeki 50 destinasyona temas kurdukları İzmir’in ana taşıyıcısı pozisyonunda olduklarını, yeni yılda İzmir için 3,6 milyon yolcu gayesi koyduklarını tabir etti.

2022 yazında İzmir Adnan Menderes Havalimanından 8 yeni rota ve ek 4 bin uçuş planladıklarını lisana getiren Kownatzki, Milano, Tel Aviv, Manchester, Beyrut, Nantes, Budapeşte, Üsküp ve Mardin’e yeni irtibatlar oluşturduklarını aktardı.

Bir cevap yazın