Suudi petrol devi, gelir rekoru kırdı

Petrol devi Aramco pazar günü net kârda yüzde 80′den fazla artış bildirerek analist beklentilerini aştı ve halka arzından bu yana yeni bir üç aylık çıkar rekoru kırdı.

Suudi Arabistan devi Aramco, net gelirini yılın birinci üç ayında, geçen yılın tıpkı devrine nazaran, 21.7 milyar dolardan yüzde 82 artırarak 39,5 milyar dolara yükseltti. Reuters tarafından anket yapılan analistler, net gelirin 38,5 milyar dolar olacağını iddia ediyorlardı.

Aramco’nun rekor çeyreği, petrol ve gaz fiyatlarındaki keskin artıştan yararlanan Big Oil için göze çarpan bir çeyreğin ortasında geliyor. Aramco, yararlarının yüksek ham petrol fiyatları, artan satış hacimleri ve uygunlaşan aşağı taraflı marjlardan kaynaklandığını duyurdu.

Aramco Lideri ve CEO’su Amin Nasser pazar günkü çıkar açıklamasında, ”İlk çeyrekte, stratejik aşağı taraflı genişlememiz hem Asya hem de Avrupa’da daha da ilerledi ve büyüme gayelerimizi tamamlayan fırsatlar geliştirmeye devam ediyoruz.

Global piyasalarda artan oynaklık fonunda, dünyanın muteber, uygun fiyatlı ve giderek daha sürdürülebilir güç talebini karşılamaya yardımcı olmaya odaklanmaya devam ediyoruz.” dedi.

Apple’ı tahtından etmişti

Çarşamba günü yaklaşık 2.43 trilyon dolarlık bir piyasa pahası ile Aramco, geçen hafta Apple’ı geçerek dünyanın en pahalı şirketi oldu. Şirketlerin piyasa kıymetleri pazar günü benzeri görünüyordu.

Aramco payı 2022′de şimdiye kadar yüzde 15′in üzerinde arttı. Mart ayında petrol devi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Avrupa Birliği’nin yaptırımları akabinde yükselen petrol fiyatlarındaki devam eden artış nedeniyle geçen yıl tam yıl karının iki katından fazla arttığını bildirdi.