Suudilerden Asyalı müşterilere petrolde iskonto

Petrol piyasalarında Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizlik ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de salgın tedbirlerinin tesiri hissedilmeye devam ederken, Suudiler Asyalı müşterilere petrolde indirim yaptı.

Saudi Aramco Asyalı alıcıların tarifelerinde varil başına 5 dolarlık indirim yaptı. Böylece şirket son dört ayda birinci sefer fiyatlarda indirim kararı aldı. Yapılan indirim Bloomberg’in rafineriler ve piyasa aktörlerinden derlediği beklentilerle uyumlu gerçekleşti.

Suudiler savaşın başlamasının akabinde fiyatların 100 doların üzerine çıkmasının akabinde geçen iki ayda ham petrol fiyatlarını rekor düzeylere çıkarmıştı.

OPEC+’dan sonlu üretim artış kararı

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Şurasında yaptığı konuşmada, Rusya’nın ham petrol tedarikini 6 ay içinde ve rafine eser tedarikini de yıl sonuna kadar basamaklı olarak kaldıracaklarını duyurmuştu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi, geçen hafta çevrim içi düzenledikleri 28. Bakanlar Toplantısında haziranda günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışı kararı aldı.

Salgın sonrası yaşanan süratli talep toparlanması nedeniyle yapılan üretimin artırılması davetlerine karşılık vermeyen OPEC’ten toplantı sonrası yapılan açıklamada, mevcut petrol piyasası görünümünün istikrarlı bir piyasaya işaret ettiği, jeopolitik faktörler ve salgına ait bahislerin tesirlerinin ise izlendiği belirtildi.

Yatırımcılar, arz tarafında Memleketler arası Güç Ajansının acil durum rezervi kapsamında 60 milyon varil petrolü kullanıma açma kararının bir modülü olarak ABD’nin stratejik petrol rezervinden 30 milyon varili piyasaya sürmesini bekliyor.

Bir cevap yazın