Terra (LUNA), UST Sabitinin Bozulmasının Ardından %80 Düştü

Terra (LUNA), algoritmik stablecoini UST’nin sabitinin bozulmasının akabinde son 24 saatte %84 üzere rekor bir düşüş yaşayarak 4 dolara kadar geriledi.

Son vakitlerin en çok konuşulan varlıklarından biri olan Terra’nın LUNA tokenı, bugün de düşüşünü sürdürdü. Dün Terra ekosisteminin algoritmik stablecoinin sabitinin bozulması ve 0.60 dolara kadar gerilemesiyle LUNA’da büyük bir düşüş yaşanmıştı. Bilindiği üzere LUNA-UST ortasındaki ilgi nedeniyle, UST’nin sabitinin korunması için LUNA piyasaya sürülüyor. Bugün ise UST’deki düşüş sürdü ve 0.28 dolara kadar geriledi. Bu süreçte UST’nin sabitliğini sağlamak için 46 milyon LUNA piyasaya sürüldü. 

Terra’nın en büyük DeFi platformu Anchor’da kilitlenen toplam bedel (TVL) de son iki günde 11 milyar dolar düşüş yaşadı.

LUNA’daki bu düşüş, kripto para piyasasında büyük ses getirdi. Şimdiye kadar gerçekleşen en büyük çöküşlerden biri olduğu söz edilen olayda LUNA’nın fiyatı yalnızca bir haftada %90; yalnızca 1 saatte ise %7 düştü.

LUNA, yaklaşık bir ay evvel belirlediği tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 119 dolardan ise %96 düşüş yaşamış durumda.

Yayın saati itibariyle LUNA, 4.54 dolar düzeyinden süreç görüyor.

Bir cevap yazın