TESK/Palandöken: Geriye dönük borçlanma hakkı verilsin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, toplumsal güvenlik alanıyla ilgili düzenleme yapılırken esnaf kısmının unutulmaması gerektiğini belirtti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, ıstırapta olan esnafa bilhassa toplumsal güvenlik primlerinde tekrar bir yapılandırma imkanı tanınmasını istedi.

“Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı.” tabirini kullanan Palandöken, 4 Ekim 2000 tarihinden evvel oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa da bir keze mahsus olmak üzere geriye dönük borçlanma hakkı verilmesini talep etti.

Palandöken, temel girdi maliyetlerindeki artışla çıkarı düşen esnaf ve sanatkarların borç yapılandırmalarının da bozulduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Geçen yıl 1234 lira olan Bağ-Kur primi bu yıl 1601 liraya yükseldi. Gelen artırımlarla birlikte esnafımızın yararı masrafları kadar artmadı. Esnafın karının büyük bir kısmını elektrik, doğal gaz ve akaryakıt masraflarına ayırması, vergi ve prim borcu ödemelerini zorlaştırdı. Bu da yapılandırmaların bozulmasına neden oldu. Yine faal bir yapılandırmayla taksit sayısı artırılarak birinci taksit en az 6 ay sonrasından başlamalı. Esnafımız lakin böylece rahat bir nefes alırken, devletimiz de biriken borçları tahsil edebilecektir.”