Tesla, Şanghay fabrikasında üretim rekoru kırdı

HANDE BERKTAN

Dünyanın en büyük elektrikli otomotiv üreticisi Tesla’nın global operasyonlarının ve kârlılığının anahtarı pozisyonunda olan Tesla Giga Şanghay, tedarik meseleleri nedeniyle üretimini durdurduğunu duyurdu.

Kovid-19 salgınında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle kentte tedarik sıkıntıları yaşayan Tesla, Şanghay’daki tesisinde üretimi durdurma kararı aldı. Amerikan otomotiv devi 19 Nisan tarihinde kısmi olarak üretime geri dönmüştü.

Tesla Giga Şanghay’da hudutlu sayıda çalışanla tek vardiyayla 11 günde 10.757 araç üretimi gerçekleşti.

Çin’deki Tesla için Nisan ayı şiddetli bir ay oldu. Büyük kentleri vuran bir öteki Kovid-19 dalgası, endüstriyel bölgelerdeki tüm üretim tesislerinin kapanmasına neden olmuştu. Tesla fabrikasının bulunduğu Şanghay da en sıkı önlemleri alan kentlerden biri haline gelmişti.

Hafif bir gevşemeden sonra, Şangay hükümeti üretimin tekrar başlamasına müsaade verdi, lakin beyaz listedeki işletmeler kapalı devre bir sistemde çalışmaya başlamak zorunda kaldı. 19 Nisan’dan itibaren, çalışanların yarısından azı günün 24 saati kaldıkları Giga Şanghay’a döndü.

Tesla Giga Şanghay, Çin Binek Araçlar Birliği’ne (CPCA) nazaran 11 gün içinde 10.757 Model Y ve Model 3 araba üretti. Bu da günde yaklaşık 977 araca tekabül ediyor. Fabrikanın her zamanki 3 yerine tek vardiya çalıştığı düşünüldüğünde, bu Çinli takımın ne kadar sıkı çalıştığını yansıtan epeyce yüksek bir sonuç.

Lakin tedarik kasveti nedeniyle tekrar üretimin durduğu fabrikada, üretime yine ne vakit geçileceği belirsizliğini koruyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, toplumsal medya platformu Twitter’dan “Tesla Çin takımımız harika” paylaşımını yaptı.

Bir cevap yazın