Türk vatandaşlığı için BES’e yatırılacak tutara devlet katkısı verilmeyecek

SEDDK’den yapılan duyuruda, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına Ait Yönetmelik’te yapılan değişiklik uyarınca en az 500 bin dolar yahut karşılığı Döviz meblağında katkı hissesini, kapsamı SEDDK tarafından belirlenen fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma koşuluyla BES’e yatıran yabancıların istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkan tanındığı hatırlatıldı.

Bahsedilen yabancı iştirakçilerin, halihazırda BES iştirakçilerine sağlanan yüzde 30 oranındaki devlet katkısından yararlanma durumları hakkında tereddütlerin olduğu belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Devlet katkısı uygulamasına destek teşkil eden 4632 sayılı Kişisel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uyarınca bir iştirakçinin BES’e yatırdığı katkı hissesinden devlet katkısı alabilmesi için sağlaması gereken şartlar kapsamında, iştirakçinin Türk vatandaşı olması yahut 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. hususu kapsamında yer alması gerekmektedir. Bu çerçevede, istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanmak üzere BES’e en az 500 bin dolar yahut karşılığı döviz meblağında katkı hissesi yatıran yabancı iştirakçilerin bu süreç esnasında Türk vatandaşlığı kazanmamış olmasından ötürü devlet katkısı alabilmesi mümkün bulunmamaktadır. Uygulamanın başka ayrıntılarına ait düzenleme ve duyurular bilahare kurumumuzca yapılacaktır.”