Türkiye-İspanya ticaret hacminde artış

Türkiye-İspanya Ortak İktisat ve Ticaret Komitesi (JETCO) 2. devir toplantısı hasebiyle İspanya’nın başşehri Madrid’de resmi temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İspanya Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanı Reyes Maroto ile görüştü.

Bakan Muş, 20 milyar dolarlık yıllık ikili ticaret hacmi amacına yaklaşan Türkiye ve İspanya’nın iş birliklerini artıracak değerli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bakan Muş, İspanya Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada, ikili ticaret hacminin 2021’de 16 milyar dolar olduğunu ve 2022’nin birinci 4 ayında bir evvelki yılın birebir periyoduna oranla yüzde 16’lık bir artış kaydedildiğini vurgulayarak, Kasım 2021’de Türkiye’de yapılan tepede kararlaştırılan 20 milyar dolarlık ticaret hacmi amacına adım adım yaklaşıldığını tabir etti.

“Türkiye, global ölçekte yaşanan büyük sınamalarda dahi, inançlı ve sağlam bir tedarikçi olarak rüştünü bir kere daha ortaya koymuştur. Türkiye en isabetli adres olmaya devam ediyor.” diyen Muş, Avrupalı üreticilerin tedarikçilerini çeşitlendirmeye başladıklarında Türkiye’nin ön plana çıktığını ve bunun İspanya ile ticarete de olumlu yansıdığını kaydetti.

Türkiye’nin İspanya ihracatının yaklaşık 3’te 1’ini dokuma eserlerinin oluşturduğunu ve lojistik manada çok yeterli bir iş birliği bulunduğunu aktaran Bakan Muş, otomotiv, makinenin yanı sıra bilişim, sıhhat, savunma, yeşil mutabakatı hareket planları ve hizmet bölümlerinde de iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini lisana getirdi.

Bakan Muş, “İstanbul-Barselona ortasında ro-ro gemi nakliyeciliği sınırının bir an evvel açılmasını için elimizden geleni yapacağız. “dedi.

Öteki yandan geçen yıl salgına karşın 104 bin İspanyol turistin Türkiye’ye, 140 bin Türk’ün de İspanya’ya geldiği bilgisini paylaşan Muş, sıhhat turizmini de geliştirmek için kâfi imkanlar olduğunu tabir etti.

“Enerji ve hammadde sorunu için birlikte mücadele”

İspanyol bakan Maroto da iki ülkenin karşılıklı çıkarlarına uyumlu olarak, diyalog ve iş birliğini artırıcı, verimli bir toplantı geçirdiklerini vurgulayarak, “Türkiye bizim için çok kıymetli stratejik bir ortaktır. Dünya çapında çok değerli ticari ortaklarımızdan biri olan Türkiye, hem ekonomik hem de ticari olarak şirketlerimiz için çok değerli bir pazar.” dedi.

İki ülkenin imkanlarını en güzel biçimde kullanarak, salgın boyunca çok verimli iş birliği yaptığını aktaran Maroto, mevcut global ortamda, Türkiye ve İspanya’nın güç ve ham unsur meselelerine karşı ortak uğraş edebileceğini belirtti.

İspanyol bakan, bilhassa su, yenilenebilir güç, havacılık, denizcilik ve savunma alanlarında deneyimli İspanyol firmaların Türkiye’deki iş birliklerini artırması davetinde bulundu.

Bakan Maroto, “Türkiye’ye ilgi artarak devam etmektedir. Orta Doğu ve Asya’ya yönelik olarak da Türkiye bizim için çok kıymetli bir platformdur. Türkiye’nin bu ülkelerde güçlenmesinde İspanyol firmaları da değerli katkı sağlayabilir.” biçiminde konuştu.

Türkiye’de 700’den fazla İspanyol, İspanya’da da 100’den fazla Türk firması faaliyet gösterirken, İspanya Türkiye’nin ihracatında 5. ve ithalatında 6. sırada.

Bakan Muş, Türk ve İspanyol firmaların temsilcileriyle yapacağı toplantılarla Madrid’deki görüşmelerini sonlandırarak akşam saatlerinde buradan ayrılacak.