Twitter’ın piyasa değeri ‘Elon Musk’ endişesiyle düşüşte

Twitter payları düşüyor. Bu düşüş, yatırımcılar ortasında mutabakatın bitiş çizgisine ulaşmayacağına dair birtakım kaygılar olduğuna işaret ediyor.

Twitter payları, Nisan sonunda yılın en yüksek düzeyini test etmesinden bu yana yaklaşık yüzde 13 bedel kaybetti. Perşembe günü piyasa kapanışıyla Twitter payları 45.08 dolardan süreç gördü. Musk’ın ödemeyi kabul ettiği 27 Nisan’da pay senedi fiyatı 54.20 doladı. pay senedi fiyatlarındaki bu değişiklik, toplumsal medya şirketinin piyasa kıymetinde 9 milyar dolardan fazla bir düşüş manasına geliyor.

Twitter’ın idare heyeti satın almayı onayladı; lakin mutabakatın sonuçlanması aylar alabilir ve bunun olacağına dair bir garanti yok.

220 milyar dolardan fazla servete sahip Tesla CEO’su mutabakattan vazgeçerse 1 milyar dolarlık bir ayrılık fiyatı ödemek zorunda kalacak.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney e-mail yoluyla yaptığı açıklamada ‘’Piyasa, düzenleyici zorluklar nedeniyle muahedenin gerçekleşeceği konusunda daha az inanç duyuyor’’ dedi ve bunun pay senedi hareketinin “çok süratli bir yorumu” olduğunu ekledi.

Musk, Twitter’ı direkt satın almak için teklifte bulunmadan evvel, Nisan ayının başında yüzde 9,2’lik pay almıştı; ama bu satın almayı ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) zarurî düzenlemeleri dahilinde vaktinde açıklamadı. Federal Ticaret Kurulu (FTC) Musk’ın ifşasının zamanlamasını araştırdığını bildirdi. Daha sonra FTC’nin satın almayı farklı olarak gözden geçirdiği söylendi.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, Musk ile yapılan muahedenin tamamlanma ihtimalinin yüzde 90 yahut daha fazla olduğunu lakin fiyat üzerinde baskı yapan 3 şey olduğunu belirtti. Ives “bunlardan birincisi, twitter payının halka açık bir şirket olarak kalması durumunda sırf 20 dolarla pahalanacak olması. İkinci olarak düzenleyici kurumların aksiyonları mutabakata gölge düşürüyor. Son olarak ise Musk’ın kısmen Tesla paylarından yararlanarak satın almayı finanse etmesi daha büyük risk ve belirsizlik oluşturuyor.” sözlerini kullandı.