UEA: Ambargolara rağmen Rusya’nın petrol geliri arttı

Milletlerarası Güç Ajansı (UEA), Ukrayna işgali sonrası rafinelerin Rus petrolünden uzak durması, yaptırım ve kısıtlamalara karşın Rusya’nın petrol gelirlerinin yüzde 50 arttığını belirtti.

Ajans yayımladığı aylık raporda Rusya’nın 2022 yılında petrol ve türevi eserlerden aylık olarak 20 milyar dolar kazandığını kaydetti.

Avrupa Birliği’nin (AB) ithalat yasağı fikrine gitgide ısındığı, Shell ve TotalEnergies üzere petrol devlerinin Rusya’dan satın alımlara son vermeyi taahhüt etmesine karşın Rusya’nın ihracatı devam etti. Hindistan ve Çin’in Avrupa’da istenmeyen kargolara talip olmasıyla Asya’nın kritik alıcı pozisyonunu güçlendirdiği belirtiliyor.

UEA, Rusya’dan önemli ölçülerde temin edilen dizel, yakıt yağları ve naftazin üzere rafine eserlerin tedarikinin azalmasının global piyasalardaki sıkılaşmayı artırdığına dikkat çekti. Raporda stokların üst üste yedi hafta boyunca düşüş gösterdiği ve orta damıtma eserleri olarak tanımlanan rezervlerin 2008 yılından beri en düşük düzeye gerilediğinin altı çizildi.

Lakin tüm bozulmalara karşın, Moskova yılın birinci dört ayında 2021 yılının tıpkı periyoduna kıyasla beklenmedik derecede yüksek bir yarar elde etti. UEA raporunda, AB’nin Rusya’nın aksiyonlarıyla ilgili kamuya yaptığı sert açıklamalara karşın ülkenin toplam petrol gelirinin bu yıl yüzde 50 arttığını ve birliğin Nisan ayında Rus ihracatı için hala en büyük pazar olarak kaldığını ve Rusya’nın ihracatının yüzde 43’ünü AB’ye yaptığına vurgu yaptı.

Rusya’nın direncinin düştüğüne dair emareler görülmeye başlandı

UEA arz sayılarının geçen ay günde 1 milyona düştüğünü belirterek bu kaybın yılın ikinci yarısında üç katına kadar çıkabileceği öngörüsünde bulundu. AB’nin 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak ve üretim devi Rosneft üzere Rusya devletiyle irtibatlı kurumlara yaptırım uygulama kararı ve birliğin Rusya’dan petrol tedarikine yılsonuna dek büsbütün yasak getirebileceği belirtiliyor.

UEA raporunda hususla ilgili, “Üzerinde anlaşılması durumunda yeni ambargolar şu anda yaşanan ticari akışların yine oluşumunu hızlandıracak ve Rus petrol şirketlerinin daha fazla kuyu kapatmasına neden olacak” tabirlerini yer verdi.

Bir cevap yazın