Uzmanlar BTC İçin Yıl Sonu ve Uzun Vade Tahminlerini Açıkladı. Bitcoin Yıl Sonu Ne Olur?

Bugünkü yazımızda yakın bir vakitte Fintech şirketi Finder’ın düzenlediği panelde kripto para sanayi uzmanlarının Bitcoin için yaptıkları fiyat iddialarına ve bu fiyat kestirimleri için sundukları münasebetlere göz atacağız.

Uzmanlar, 106.000 Doları İşaret Ediyor

Önde gelen fintech firması Finder’ın 53 sanayi uzmanının iştiraki ile gerçekleştirilen panelinde, Bitcoin fiyatının 2025’te hangi düzeylere ulaşacağına yönelik iddialar yapıldı. Uzmanlar, yatırımcıların 2025’in sonunda Bitcoin’in 106 bin 757 dolara yükselmesini beklemesi gerektiğini belirtti. Bu varsayım çok yüksek üzere görünse de uzmanların Temmuz 2021’de gerçekleştirdiği panelde yaptıkları varsayımın yarısından daha az. Geçtiğimiz yıl bu vakitlerde panelde yapılan kestirimde uzmanlar Bitcoin’in 2025 yılında 200 bin doların üzerine çıkarak 256 bin dolar düzeylerine ulaşmasını beklediklerini belirtmişlerdi. Bu sene ise 106 bin 757 dolarlık bir fiyat iddiası yapmışlar. Uzmanların fiyat iddiasındaki bu değişikliğin nedenleri ortasında ise kripto kışının tesiri, Luna’nın çöküşü üzere kripto para piyasasını etkileyen problemler gösterildi.

Yıl Sonu Kestirimleri İyimser

Canberra Üniversitesi’nde kıdemli bir öğretim vazifelisi olan John Hawkins, enflasyon oranı ve merkez bankalarının bilanço sıkılaştırması üzere makroekonomik şartların da piyasaya olumsuz tesir ettiğinden bahsetti. Hawkins, Bitcoin’in bu yıl 13 bin dolar fiyatına kadar düşebileceğini ancak yıl sonundan evvel 35 bin dolar düzeylerine çıkabileceğine inandığını belirtirken, Finder’ın kurucusu Fred Schebesta ise daha olumlu bir iddia yaparak Bitcoin’in bu yıl içerisinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyini göreceğini ve 75 bin dolar düzeyine ulaşacağına inandığını söyledi ve kelamlarına devam etti: “Piyasa şu anda telaşlı. Lakin, teknoloji değişmedi ve hala güçlü. Bitcoin, iktisadın başka kısımlarındaki gerilemeyi takip ediyor, fakat geri döneceğine dair güçlü inancım var” tabirlerini kullandı.

Almalı mı? Satmalı mı?

Panele katılan uzmanların büyük çoğunluğu piyasadaki durağanlığı dünya çapındaki faiz oranı artışlarına bağlarken, başka uzmanlar ise LUNA çöküşüne ve yüksek enflasyon oranlarına bağladı. Paneldeki uzmanlara sorulan, yatırımcılar Bitcoin almalı mı almamalı mı sorusuna ise uzmanların %50’si almalı derken, %40’ı mevcut varlıklarını tutmalılar yanıtını verdi ve %10’luk bir kısım ise ellerindeki Bitcoinleri satmaları gerektiğini söylediler.

Ethereum Fiyat Tahmini

Araştırma ve Fintech şirketinin uzmanlara yönelttiği sorular ortasında Ethereum fiyatı da yer aldı. Ethereum fiyatında fikir birliğine varan uzmanlar Ethereum’un 2022 yılını 1.711 dolar düzeyinde kapatacağını belirtti. Ama buna bir parantez açan uzmanlar ise Ethereum fiyatının tekrar toparlanmadan ve yılı 1711 dolarda kapatmadan evvel 675 dolara kadar düşeceğini iddia ettiklerini belirttiler. İlerleyen yıllarda Ethereum fiyatı ne olur sorusuna ise 2025 yılına kadar 5.739 dolar ve 2030 yılına kadar ise 14 bin 412 dolar düzeyine ulaşabileceğini söylediler. Uzmanlar bu yılın Şubat ayında da Ethereum fiyatı ile ilgili kestirim yapmışlardı ve o vakit yaptıkları iddiada 2022 yılını 6 bin 500 dolar düzeyinden kapatmasını beklediklerini 2025 yılında ise 10 bin 810 dolar düzeyinde olacağını belirtmişlerdi. Tabi yeniden bu iddiaların değişmesinde global enflasyon oranları, LUNA’nın çöküşü üzere gelişmelerin tesiri yüksek.