Yellen: Terra’nın düşüşü sabitkoinlerin risklerini gösterdi

Yellen, ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde düzenlenen oturumda iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun çok değerli bir bahis olduğunu vurgulayan Yellen, “Bunun idarenin ve milletin karşı karşıya olduğu bir numaralı ekonomik sorun olduğuna dair liderin değerlendirmesine katılıyorum.” dedi.

Yellen, fiyat artışlarının birçok kırılgan hane halkı üzerinde değerli bir olumsuz tesiri olduğuna işaret ederek enflasyonla çabaya odaklandıklarını belirtti.

“Fed resesyona neden olmadan enflasyonu düşürebilir”

ABD Merkez Bankasının (Fed) fiyat istikrarı ve azamî istihdamı sağlamada kıymetli bir rol oynadığını yineleyen Yellen, enflasyonla uğraşın Fed’in sorumluluğunda olduğunu, Fed’in bağımsızlığını desteklediklerini ve bankanın uygun kararları verdiğini aktardı.

Yellen, “Fed enflasyonu aşağı çekmek için kritik bir role sahip. Bunu yapmak için para siyasetini sıkılaştırma konusunda kendi bağımsız yargılarını kullanma sürecindeler.” dedi.

İdare olarak da tedarik zinciri meselelerini ve enflasyona katkıda bulunan başka faktörleri ele almak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Yellen, enflasyonla çaba için çok çeşitli adımlar attıklarını anlattı.

Yellen, ABD’nin iş gücü piyasası ile bankacılık kesiminin güçlü, hane halkı bilançolarının uygun durumda ve borçlanma maliyetlerinin düşük olduğuna dikkati çekerek “Tüm bunlar, Fed’in resesyona neden olmadan enflasyonu düşürme yolunun olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Terra’nın düşüşü sabitkoinlerin risklerini gösterdi

Komite üyelerinin dijital varlıklara ait sorularını da yanıtlayan Yellen, sabitkoinlerin finansal istikrara yönelik risklerini inceleyen bir rapor üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Yellen, ödeme sistemini daha süratli ve verimli hale getirmeye yönelik potansiyel olduğunu fakat risklere karşı düzenleyici bir çerçeveye gereksinim duyulduğunu vurguladı.

Sabitkoin Terra’nın düşüşüne işaret eden Yellen, “Bu hafta, son birkaç gün içinde, riskleri gerçek ömürde gördük.” dedi.

Yellen, sabitkoinlerin risklerinin şimdi sistemik tehdit ölçeğinde olmadığını belirterek “Bunu bu ölçekte finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim lakin çok süratli büyüyorlar ve yüzyıllardır banka kaçışlarıyla irtibatlı bildiğimiz çeşitte riskler sunuyorlar.” diye konuştu.

Janet Yellen, Merkez Bankası Dijital Para Ünitesinin (CBDC) sabitkoinlerin yaygınlaşmasını azaltabileceğini lisana getirdi.

Yatırımcılar, yüksek enflasyonun yarattığı elverişsiz ortam nedeniyle riskli varlıklardan kaçarken kripto para piyasasında kan kaybı başladı.

Sabitkoinler kripto para piyasasının kıymetli bir kesimi olarak öne çıkarken 4’üncü en büyük sabitkoin Terra’da yaşanan düşüş sabitkoinlere ait kaygıları artırdı.

Bağlı tokenler UST ve LUNA, 7 Mayıs’tan bu yana sert düşüş gösterdi. LUNA, birkaç gün içinde 80 dolardan sıfıra yaklaşırken UST bir doların altına geriledi.

Bir cevap yazın