Yeni Çıkacak Coinler Nasıl Bulunur?

Kripto para üniteleri ve coinler bir vakitler finansın kıymetsiz sularında gayret etti. Artık ana akım telaffuzun bir modülü haline geldiler. Sonuç olarak, sıfır faizli bir ortamda büyüme arayan yatırımcılar varlık sınıfına para döktükçe, son on yılda fiyatları ve değerlemeleri patladı. Bitcoin’de erken bir yatırımcı, 2009’daki lansmanından bu yana muazzam getiriler elde edebilirdi.

Para girişi, kriptonun yatırım ortamının hudutlarını genişletti ve onu daha karmaşık hale getirdi. Kripto pazarlarında süreç yapmak için 18.000’den fazla kripto para ünitesi mevcuttur. Her kripto para, paha teklifini satmak için birçoğunu açıklaması güç olan bir dizi teknik tabire sahiptir.

Pekala yeni kripto paranızı nasıl bulacaksınız? Nereye bakacağınızı ve bunları nasıl değerlendireceğinizi bilmek, kripto paranın buna değip değmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kıymetli Çıkarımlar

  • Bir kripto parayı incelemek için birkaç kaynak kullanmak, yatırım yapmak için yeni bir kripto para bulmanın en düzgün yoludur.
  • Borsalar, bilgi toplayıcılar ve toplumsal medya, yeni paralar bulmak için en süratli yollardan bazılarıdır.
  • PooCoinCharts ve TokenSniffer üzere kripto para araçları, bir kripto paranın geçerli mi yoksa bir rugpull mu olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek kripto paralara derinlemesine bakış sağlar.
  • Değiştirilemeyen tokenler, kripto irtibatlı borsa yatırım fonları ve birinci kripto para teklifleri de bu gelişen ve heyecan verici pazardan yararlanmanın yollarıdır.

Yeni Kripto Paraları Nerede Bulunur?

Birinci kripto para teklifine (ICO) yatırım yapmalı mısınız? Değiştirilemeyen tokenlar (NFT’ler) düzgün bir fikir midir? DeFi nedir ? Kripto para ortamında gezinmek baş karıştırıcı bir sorun olabilir. Bu pazarda ölçülebilir ve muteber kıymetlendirme kriterlerinin olmaması ve çok sayıda dolandırıcılık, potansiyel yatırımcıları daha da şaşırttı ve onları temkinli hale getirdi.

Lakin sıkıntılara karşın, kripto para üniteleri hala cazibeli bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor. Portföyünüze çeşitlilik katabilirler ve fiyat oynaklıkları uygun getiriler sağlayabilir. Hangi yeni kripto paraların çevrimiçi hale geldiğini görmek için izleyebileceğiniz birkaç yer var:

Kripto para borsaları: Coinbase, Gemini, Kraken, Crypto.com, Binance

Data Toplayıcı: Coingecko, CoinMarketCap

Toplumsal medya: Twitter, Telegram, Discord

Web siteleri: Top ICO, Smith & Crown, ICO Bench

Araçlar: PooCoin Charts,TokenSniffer

DeFi Platformları : Klasik finansal hizmetlerin yerini alan uygulamalar. Kimilerinin umutları olan tokenları yahut kripto paraları olabilir.

NFT Pazar Yerleri : OpenSea, Rarible ve SuperRare, umut vaat eden yeni NFT’ler aramak için tanınan pazarlardır.

ICO’lar : Birinci token teklifleri, muhtemel token sürümleri için fon toplama etkinlikleridir.
takaslar

Kripto para borsaları, yeni paralar bulmak için en muteber kaynaklardan biridir. Örneğin, Coinbase ekseriyetle web sitesinde yeni paraları listeler, lakin daha âlâ erişim için bir hesaba gereksiniminiz olacak. Binance, inceleyip yatırım yapmaya paha olup olmadığını görmek için daha fazla araştırabileceğiniz yeni paraların bir listesine sahiptir.

Data Toplayıcılar

Bir bilgi toplayıcı, belli mevzular hakkında bilgi toplar. Kripto para ünitesi data toplayıcıları, yeni kripto paralar bulmak için kullanışlıdır. Örneğin CoinMarketCap, yeni kripto paraların, fiyatlarının, piyasa kapasitesinin ve süreç hacminin bir listesini toplar ve imajlar. Bu cins bir hizmet, başka yatırımcıların madeni para hakkında ne düşündüğünü ve potansiyeli olup olmadığını belirlemek için gereksinim duyduğunuz birtakım bilgileri almanıza yardımcı olur.

Piyasa kapasitesi, muhakkak bir kripto para ünitesinin piyasada sahip olduğu toplam prestiji bedeldir.

CoiGecko, CoinMarketCap’in sunduğu bilgilerin birçoklarıyla yeni kripto paraları listeleyen öbür bir data toplayıcıdır.

Toplumsal medya

Toplumsal medya, bilgiyi süratli bir halde iletme yeteneği ile bilinir. Örneğin Twitter, ABD Cryptocurrency geliştiricileri ve kurucuları içindeki en süratli hareket eden ve cevap veren platformlardan biridir ve kurucuları, değişiklik yahut yeni paralar olduğunda Twitter’da kripto para üniteleri hakkında tweet atabilir. Twitter’daki makul anahtar sözler için bildirimler bilhassa faydalıdır. “Yeni kripto”, “kripto sürümü” yahut yalnızca “kripto”, kripto para ünitesiyle ilgili rastgele bir tweet hakkında size anında bildirim gönderir.

Telegram, vaktinde yeni kripto para geliştirmeleri sunabilen öbür bir anlık iletileşme platformudur.

Web siteleri

Yeni paralar bulmak için bakabileceğiniz birçok web sitesi var. Daha saygın olanlardan kimileri Top ICO, Smith & Crown ve ICO Bench’tir.

Aletler

Araştırdığınız yeni kripto para ünitesinin geçerliliğini doğrulamanıza yardımcı olacak birkaç araç kullanabilirsiniz. PooCoin Charts, token ismini yahut adresini girmenize müsaade verir ve süreçler, mukaveleler, sahipleri, fiyat ve daha fazlası hakkında bilgileri görüntüleyerek öteki birinin faal olup olmadığını görmenizi sağlar.

Tokensniffer, kripto para ünitesinin ismini yahut adresini girmenize müsaade verir ve kripto paranın kontrolünü manzaralar. Örneğin, bir Ax-1 Yörüngesi taraması (adres 0x0c…b805) 21 Nisan 2022’de aşağıdaki bilgileri gösterdi:

Token sniffer, kontrat kodunu görüntülemenize ve size yaratıcının adresini, birinci 100 sahibinin adreslerini ve sahip oldukları yüzdeyi gösteren bir balon haritası oluşturmanıza imkan tanır. Ayrıyeten, olabilecek rastgele bir yazma adresini de göreceksiniz bir yakma adresi , geliştiricilerin onları sirkülasyondan kalıcı olarak çıkarmak için token gönderdiği yerdir.

DeFi Platformları

Merkezsiz Finans (DeFi) platformları, kripto yatırımları için nispeten yeni bir yerdir. Süreçleri yürütmek için akıllı kontratlar kullanmaları dışında, klâsik finans pazarları üzere çalışırlar. Birçok DeFi platformunda, süreçleri kolaylaştırmak için ağlarında kullanılan mahallî tokenlar bulunur. Tanınan DeFi platformlarına örnek olarak MakerDAO, PancakeSwap ve Aave verilebilir.

Takas Edilemez Token (NFT) Pazar Yerleri

NFT’ler, kodlanmış bir alfasayısal diziyi varlığa bağlama ve bu bilgiyi bir blok zincirinde saklama süreci olan tokenize edilmiş çeşidinin tek örneği dijital varlıklardır. Bu, sorgusuz bir halde sahiplik kurar, zira tokenın ağ doğrulayıcılarının bir fikir birliği yoluyla sahipliği doğrulaması gerekir.

NFT pazarı 2021’de Christie’s ve Sotheby’s üzere önde gelen müzayede meskenlerinin müşterilere milyonlarca dolar kıymetinde dijital sanat satmasıyla yükselişe geçti.

NFT’ler birebir vakitte dijital ortamda faaliyet gösteren işletmeler tarafından savunulan yeni bir teknoloji trendi olan metaverse’in kritik bileşenleridir.

Tanınan NFT pazar yerlerinin örnekleri, yüzlerce ila on binlerce dolar ortasında değişen fiyatlarda bulabileceğiniz OpenSea ve Rarible’dır. Muhakkak bir sanayiye yahut spora odaklanan özel pazar yerleri de vardır.

Birinci Para Teklifleri (ICO’lar)

2018’de, birinci kripto para teklifleri, teşebbüsçüler için birincil kaynak yaratma prosedürü olarak risk sermayesini gölgede bıraktı. Startup’lar ve önde gelen şirketler misal formda ICO kervanına katıldı. Akabinde, dolandırıcılık ekosistemini çoğalttıkça ICO balonu patladı ve Menkul Değerler Borsası Kurulu (SEC) ICO’ları araştırmaya ve çökertmeye başladı.

Borsa Yatırım Fonları

Ayrıyeten ana akım borsalarda süreç gören türevler aracılığıyla kripto para ünitelerine dolaylı olarak yatırım yapabilirsiniz. Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) Bitcoin ve Ether vadeli süreçleri de dahil olmak üzere kripto vadeli süreçleri, kriptoya dolaylı olarak maruz kalmak isteyen yatırımcılar ortasında tanınan bir seçenektir. CME’nin bitcoin vadeli süreçlerine dayanan Bitcoin irtibatlı ETF’ler, 2021’de kripto pazarlarına giriş yaptı, aracı kurumlar SEC’i kripto temaslı ETF’leri onaylamaya ikna etmeye çalıştıkça daha fazlası ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni Kripto Paraları Araştırmak

Teknik jargonlarının altında, kripto para üniteleri, ister sırf bir ödeme sistemi (Bitcoin) olsun, isterse bir blok zincirinde (eter) hareketler gerçekleştirmek için kullanılan bir yardımcı program tokenı olsun, bir hedefe hizmet eden eserlerdir. Burada, bir rugpull olmayan bir kripto parayı tanımlamanıza yardımcı olacak birtakım faktörleri ve kullanabileceğiniz araçları bulabilirsiniz.

Tüm yeni kripto paralarının bir blok zinciri ağı yahut sanal makine içindeki bir fonksiyon üzere var olmak için bir nedeni olmalıdır. Olmazlarsa, bir şeylerin gerçek olmadığının bir göstergesi olabilir.

Kullanım Durumları

Ethereum’un token Ether’i (ETH), blok zincirinde gas olarak kullanılır. Gas, sürecinizi doğrulamak için birinin güç kullanımı için ödeme yapmak için Ethereum’un kullandığı tabirdir. Bu, ETH’yi, birisini ETH satın almaya teşvik edebilecek eksiksiz bir kullanım örneği yapar. Ethereum, ölçeklenebilirlik ve gelecekteki gelişim için tasarlanmıştır. Birçok merkezi olmayan finans uygulaması blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve daha birçoğu geliştirilmektedir.

DeFi’ye güç veren ve Web 3’e güç verdiği söylenen global sanal makine olan Ethereum’un kullanımları büyümeye devam ediyor. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde çalışmak üzere tasarlanan yeni yardımcı program belirteçleri her gün ortaya çıkıyor.

Bitcoin ise büsbütün bir ödeme sistemi olarak tasarlandı. Kripto para borsalarında fiyat artışlarını fark ettiklerinde yatırımcılar için daha pahalı hale geldi. Bundan kısa bir mühlet sonra, spekülasyon yapmaktan hoşlanan yatırımcılar için bir paha deposu ve bir varlık olarak yeni bir kullanım durumu geliştirdi.

Yeni bir kripto paranın ve desteklediği blok zincirinin kullanım durumu ne kadar fazlaysa, kripto paranın büyümeyi deneyimlemek için gereğince uzun müddet dayanması o kadar mümkündür. Lakin durum her vakit bu türlü olmayacak—Shiba Inu (SHIB) bunun en âlâ örneği. SHIB, perakende yatırımcı ilgisi nedeniyle 2021’de süratle kıymet kazandı rastgele bir kullanım durumu yok. Yalnızca bir kripto para ünitesi, bir memcoin olması ismine bir kripto para ünitesidir yeniden de, ekseriyetle piyasa kapasitesine nazaran birinci 20 kripto para ünitesinde gezinir.

Likidite

Bir kripto para ünitesinin likiditeye sahip olması gerekir; yani, gereksiniminiz olduğunda sizinkini süratli bir halde satabilmeniz için kâfi ticaret hacmine sahip olması gerekir. Hacmi olmayan bir kripto para bulursanız, rastgele bir hacim geliştirip geliştirmeyeceğini görmek için beklemeyi düşünmelisiniz. Öbür yatırımcılar büyük ölçülerde yeni bir kripto para ticareti yapmıyorsa, şimdi satın almaya değmediğini yahut bir dolandırıcılık olduğunu gösterebilir.

Kıymet

Bir kripto paranın sahip olduğu yahut sahip olabileceği bedeli belirlemelisiniz. Sizin için bedeli varsa, oburlarının da buna paha vermesi olasıdır. Bu bedel tipi mali değildir; şahsî seviyede tanımladığınız bir NFT üzere daha soyuttur. Örneğin, bu memnun bir anıyı tetikleyen bir grafik olabilir ve NFT’nin size bunu hatırlatmasını ve birebir vakitte büyümeyi ummasını istersiniz.

Birtakım müzik muharrirleri ve müzisyenler müziklerinden NFT’ler yaratıyorlar; bir müzik satın almak NFT direkt sanatkarları dayanaklar ve size tokenın (ve token basıldığında sanatkarın verdiği haklar ne olursa olsun) sahipliğini verir. Daha evvel bahsedilen spor tokenları, geleceğin ticaret kartlarına yahut görüntülerine muadil olabilir.

Yeni Coin Projelerine Dikkatli Yaklaşın

Kripto para üniteleri, ana akım finansın sakin sularından, yatırım için uygun bir varlık olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, yatırım yapılabilir kripto para üniteleri ve kripto ile ilgili eser ve hizmetler kainatı hala küçüktür ve dikkatli bir kıymetlendirme gerektirir.

Dijital varlıklara ve yeni kripto paralara yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, yatırımların amaçlarınız ve finansal şartlarınız için manalı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir finans uzmanıyla konuşmalısınız.

Yeni Kripto Paraları Nasıl Alabilirim?

Kripto para borsalarında, DeFi platformlarında, NFT pazaryerlerinde ve birinci kripto para tekliflerinde yeni kripto para üniteleri ve dijital varlıklar satın alabilirsiniz.

Listelemeden Evvel Yeni Kriptoyu Nasıl Alabilirim?

Listelemeden evvel yeni kripto bulmanın en süratli yolu CoinMarketCap’e gidip arama kutusuna “düzenli satış öncesi” yazmaktır. “Piyasa” etiketli düğmeyi bulun ve tıklayın, akabinde REGU/XYZcoin üzere REGU ile eşleştirilmiş kripto paraları arayın.

Yeni Kripto Paralar Çıkıyor mu?

Her gün yeni kripto paralar ve tokenlar ortaya çıkıyor. Data toplayıcı CoinMarketCap, günlük olarak yeni paraları ve tokenları listeler ve TopICO, yeni ICO’ları ayrıntılandırır. Twitter ve Telegram ayrıyeten yeni madeni para duyurularını izlemek için harika toplumsal medya platformlarıdır.

Bir cevap yazın