Yunanistan ile ABD arasında savunma iş birliği

Parlamentodaki oylamada İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi ile muhalefetteki Değişim Hareketi Partisi (KINAL) mutabakata “evet” oyu verdi. Ana muhalefet Partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA), Yunanistan Komünist Partisi KKE ve Mera 25 Partisinin tercihi ise “hayır” oldu.

300 sandalyeli mecliste 181 milletvekilinin “evet” oyu ile desteklediği mutabakata sokakta reaksiyon vardı. Başta KKE olmak üzere, muahedeye karşı olan kümeler başşehir Atina’da hareket düzenledi. Protestocular, mutabakat ve ABD üslerine karşı slogan attı.

Mutabakat Ekim’de imzalanmıştı

Yunanistan ve ABD, Ekim 2021’de Washington’da yenilenen Karşılıklı Savunma İş Birliği Muahedesi’ni imzalamıştı. Mutabakata ait ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Bu yenileme, mutabakatın süresiz olarak yürürlükte kalmasını sağlayacak ve ABD güçlerinin Yunanistan’daki mevcut üslerin dışında ek olarak öbür üslerde de eğitim ve faaliyet göstermesine imkan tanıyacak. Bugün savunma iş birliğimizi daha da güçlendiriyoruz.” tabirlerini kullanmıştı.

Beş yıllığına imzalanan ve bitiminden iki yıl öncesinde taraflardan birinin mutabakattan ayrılmak istediğini belirtmemesi halinde otomatik olarak uzatılması öngörülen mutabakatla ABD’ye, Yunanistan’da dört askeri üssün kullanım hakkı verilmişti. ABD, muahede sayesinde Yunan hükümetinin özel müsaadesine gerek duymadan bu üsleri kullanma hakkına sahip olmuştu.

Bir cevap yazın