AB/Borrell: Rus rezervleri Ukrayna’nın inşaasında kullanılmalı

Avrupa Birliği’nin (AB) dış siyasetten sorumlu yetkilisi Josep Borrell, AB tarafından dondurulan Rusya’ya ilişkin Döviz rezervlerinin Ukrayna’daki savaş sona erdiğinde ülkenin yine inşa edilmesi için kullanılabileceğini tabir etti.

AB ve birlikte hareket eden Batılı devletler, Rusya’nın “özel askeri operasyon” olarak nitelendirdiği Ukrayna işgali nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın milletlerarası rezervlerinin bir kısmını dondurmuştu.

Borrell, Financial Times gazetesinde yayımlanan söyleşide AB’nin, ABD’nin Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin akabinde Afganistan Merkez Bankası’nın varlıkları ile yapmış olduğu üzere, Rusya Merkez Bankası’nın rezervlerine el koymasının mantıklı olacağını söyledi.

Borrell, “Elimizde mevcut bir para var ve birinin bana bu uygulamanın Afgan parasına uygulanabilirken Rus parasına neden uygulanamayacağını açıklaması gerekiyor” dedi.

Washington, Taliban’ın ülkenin denetimini ele geçirmesinin akabinde Afganistan Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurmuştu.

ABD, bu varlıkların bir kısmı ile Afgan halkına yardımda bulunmayı, kalan kısmını ise Taliban’a karşı açılmış terörizm temaslı davalarda kullanmayı düşünüyor.

Rusya Maliye Bakanlığı daha evvel yaptığı açıklamada ülkenin altın ve dövizden oluşan 640 milyar dolar kıymetindeki rezervlerinin yaklaşık 300 milyar dolarlık kısmının yaptırımla kapsamında ABD, AB ve müttefik ülkelere tarafından dondurulduğunu lakin el konulmadığını açıklamıştı.

Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina da Duma’da yaptığı konuşmada, “Altın ve döviz rezervlerimiz eşi görülmemiş bir halde donduruldu. Bununla ilgili tüm dava süreçlerini hazırlıyoruz çünkü bu kadar büyük bir ülkenin rezervlerinin dondurulması global ölçekte eşsiz bir durum” tabirlerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın