AB ile Mısır arasında enerji anlaşması

Avrupa Birliği (AB) ile Mısır ortasında, 2027 yılına kadar sürecek başta güç alanlarında iş birliğini kapsayan İştirak Öncelikleri Evrakı imzalandı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Lüksemburg’da düzenlenen imza merasimine, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, AB Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell katıldı.

Açıklamaya nazaran, imzalanan paydaşlık ve iş birliği süreci 2027’ye kadar sürecek.

İmza merasimi AB-Mısır İştirak Kurulu 9. Periyot Toplantısı çalışmalarının akabinde düzenlendi.

AB Mısır Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise Borrell’in görüşmelere ait “ortaklığımız fevkalade fırsatlara sahip, biz gerçek yoldayız” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Mısır’ın al-Ahram gazetesi de Şukri’nin, Mısır’ın AB ile tüm alanlarda iş birliğini güçlendirme dileği içinde olduğunu lisana getirdiğini yazdı.

“Mısır dünyanın şahit olduğu tehlikeli ekonomik zorluklara karşı durmaya çabalıyor” diyen Şukri, ülkesinin güç sağlama gücü sayesinde bu alanda olumlu bir ortak olacağını vurguladı.

Ortaklık Kurulu Toplantısı’nda ayrıyeten, AB’den besin ıstırabına deva olabilmek ismine Mısır’a 100 milyon avro yardım yapılacağı duyurulmuştu.