ABD Enflasyon Verileri Açıklandı, Bitcoin 30.000 Doların Altına Geriledi

ABD’nin merakla beklenen enflasyon bilgileri açıklandı. %8.3 ile beklentilerin üzerinde gelen datanın akabinde Bitcoin düşüş yaşadı.

ABD’nin Nisan ayı enflasyon verisi açıklandı. Buna nazaran bilgi, %8.3 ile beklentilerin üzerinde seyretti. Ekonomistler Nisan ayı enflasyonunu %8.1 olarak kestirim ediyordu. Çekirdek TÜFE bir evvelki aya nazaran %0.6 ve Nisan 2021’e nazaran %6.2 artış gösterdi. Daha geniş TÜFE ise evvelki aya nazaran %0.3 ve yıllık bazda %8.3 artarak yeniden son birkaç on yılın en yüksek düzeyinde yer aldı.

Kelam konusu data, fiyat artışlarının genişliğini yansıtıyor ve fiyat artışları ile birleştiğinde enflasyonun bir mühlet daha yüksek kalacağını gösteriyor.

Sıcak kalan enflasyon verisi, Bitcoin’de düşüş ile sonuçlandı. Bilindiği üzere yüksek enflasyonist ortam, Bitcoin üzere riskli varlıklarda satış baskısını artıran bir faktör. Bitcoin, açıklanan datalar sonrası süreç gördüğü 31.700 dolar düzeylerinden 29.100 dolar düzeyine kadar geriledi. BTC yayın saati itibariyle 29.200 dolar düzeyinden süreç görüyor. 

Bir cevap yazın