ABD’de üretici enflasyonu da beklentileri aştı

ABD’de üretici fiyat endeksi, Nisan ayında bir yıl öncesine nazaran beklentilerin üzerinde arttı ve yüksek seyreden enflasyonun beklenenden daha uzun sürebileceğine işaret ederek agresif faiz artışları için Fed’i yönlendirdi.

Çalışma Bakanlığı datalarına nazaran ABD’de ÜFE yıllık bazda yüzde 11 ve aylık bazda yüzde 0,5 artış kaydetti. Bu artışlar Mart ayında üst taraflı revize edilen yüzde 11,5’luk yükselişin sonrasında geldi.

Bloomberg’ün ekonomistler ortasında yaptığı anketinde medyan kestirimler yıllık ÜFE için yüzde 10,7 ve aylık ÜFE için yüzde 0,5 olarak gerçekleşmişti.

Datalar üretim sınırında yaşanan kalıcı enflasyonun tüketici fiyatlarına geçişkenlik göstereceğine işaret ediyor.

Nisan ayında beklentilerin üstünde yükselen kategoriler ortasında barınma, besin, uçak biletleri ve yeni araçlar bulunuyor. Ukrayna savaşı ve Çin’de yaşanan kapanmalardan ötürü gerilen tedarik zincirleri üreticilerin daha yüksek maliyetlerle müsabakasına neden olurken bu artışların tüketiciye yansıması da beklenen görülüyor.

Fed yetkilleri enflasyonu dizginlemek emeliyle geçtiğimiz hafta yarım puanlık faiz artışı yaparak 2000 yılından bu yana en büyük artışını gerçekleştirirken global çapta yaşanan gelişmeler nedeniyle hedeflenen yüzde 2’lik enflasyonu erişmenin uzak bir ihtimal olduğu bedellendiriliyor. Fed Lideri Jerome Powell ve öteki yetkililer ise önümüzdeki aylarda birkaç sefer yarım puanlık faiz artışı için çalışmaya hazır olduklarını açıkladılar.

Bir cevap yazın