Avrupa’da gaz ‘sıkışması’

Avrupa’da gaz piyasasında Ukrayna krizi tesirli olmaya devam ediyor.

Avrupa’da gösterge doğalgaz vadelileri haber akışının tesiriyle yüzde 11 geriledi.

Ukrayna boru sınırları şirketi bölgedeki Rus hücumları sonucu bir dağıtım noktasındaki gazın Çarşamba günü kesileceğini bildirmişti. Ukrayna şirketi gazın öbür noktalardan dağıtımının sürebileceğini belirtse de Gazprom bunun mümkün olmadığını açıkladı.

Rusya’dan Almanya’ya misilleme

Rusya, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak Alman hükümeti tarafından el konulan Gazprom PJSC ünitesine yaptırım uyguladı. Buna nazaran Moskova, Gazprom Germania GmbH ve ünitenin şu anda Almanya’nın güç düzenleyicisinin denetimi altındaki çeşitli yan kuruluşlarıyla muahedeleri yasakladığını duyurdu.

Bu yasağa güç tedarikçisi Wingas GmbH ve ayrıyeten bir Avrupa gaz depolama işletmesi ile Gazprom’un Londra merkezli ticaret kolu da dahil edildi. Misilleme adımı, Almanya’nın arz güvenliğini korumak için Gazprom Germania’nın denetimini süreksiz olarak ele geçirmesinden yaklaşık bir ay sonra geldi.

Draghi’den ruble ile ödeme açıklaması

Öte yandan İtalya Başbakanı Mario Draghi, yetkililerin yaptığı açıklamaların bilakis Avrupalı ithalatçıların, yaptırımları delmeden Rusya’dan ruble ile gaz alabileceklerini söyledi. Draghi, “Nitekim, gaz ithalatçılarının birden fazla Gazprom ile hesaplarını ruble olarak açtı bile” diye konuştu. Avrupa doğal gaz fiyatları dün Rusya’nın Ukrayna üzerinden yaptığı sevkiyatlardaki düşüşe karşın, piyasada arzın devam edeceği beklentisi ile düşüş kaydetti.

Bir cevap yazın