Brüksel’de binlerce kişi pahalılığı protesto etti

Belçika’nın başşehri Brüksel’de yaklaşık 80 bin kişi hayat pahalılığını ve fiyatların gereğince artırılmamasını protesto etti.

Belçika’daki en büyük emekçi sendikalarının daveti üzerine protestocular Brüksel Kuzey Tren İstasyonu önünde buluştu.

Garın karşısına kurulan dev ekrana “Hayat çok kıymetli daha yüksek fiyat istiyoruz” yazıldı.

Göstericiler, “Maaşları artırın”, “Hastane ve okullar için para”, “Maaşlarımızı hür bırakın”, “Ücret soygununu durdurun” yazılı pankartlar açtı.

Sendikalarının kırmızı, yeşil ve mavi renk flamalarını taşıyan ve birebir renklerde kıyafetler tercih eden protestocular, ana yolları kullanarak birkaç kilometre uzaklıktaki Güney Tren İstasyonuna kadar yürüdü.

Göstericiler, yürüyüş boyunca hükümet tersi sloganlar attı. Yaklaşık 80 bin kişinin katıldığı yürüyüş nedeniyle kentin merkezi bölgelerinde trafik aksadı.

Protestocuların etrafında geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Ülke genelinde grev

İşçi sendikalarının daveti üzerine ülke genelinde 1 günlük grev yapılıyor. Greve, Brüksel Havalimanı’nın güvenlik vazifelileri de katılma kararı aldı. Bu nedenle bugün Brüksel Havalimanı’ndan yolcu uçağı kalkamıyor.

Grev nedeniyle Brüksel’deki toplu ulaşımda da aksamalar yaşanıyor. Çalışanların büyük kısmının greve katılması nedeniyle metro, tramvay ve otobüs seferleri aksıyor.

Hayat pahalılığına tepki

Göstericiler, son periyotta hayat pahalılığının çalışanların alım gücünü düşürdüğüne dikkati çekerek, çalışma şartlarının ve fiyatların güzelleştirilmesini istiyor.

Belçika’da uygulamada olan endeksleme sistemiyle çalışanların fiyatları enflasyondaki artış oranı kadar artırılıyor. Patronlar ise otomatik fiyat endekslemesinden rahatsız ve bunun iptalini istiyor.

Ancak, sendikalar kelam konusu endeksleme sisteminin koruma edilmesini ve özel kesimde fiyat artış oranlarını sınırlayan maddelerin değiştirilmesini talep ediyor.

Ülkede enflasyon, geçen ay yüzde 8,97 ile 1982 yılından beri ölçülen en yüksek düzeye ulaşmıştı.