Bullard’dan ABD ekonomisi için iyimser tahmin

Fed St. Louis Lideri James Bullard, Avrupa ve Çin kaynaklı risklere karşın, “süper güçlü” ABD işgücü piyasasının tüketici harcamalarını desteklemesine ve iktisadın yolunda gitmesine yardımcı olacağını söyledi.

Güç bölümü konferansında konuşan Bullard “ABD’de 2022 ve 2023’de epeyce âlâ bir performans göreceğiz. Fed’in karşı karşıya olduğu en acil sorun enflasyon; lakin fiyatlar üzerindeki baskıyı soğutmak için uygun bir planı var” dedi.

Fed‘in bu ay başında yaptığı faiz artırımı sonrasındaki beklentilere atıfta bulunan Bullard, ‘’ Önümüzdeki devirde yapılacak toplantılar için 50 baz puanlık bir yol haritası belirlenmiş üzere gözüküyor” diye konuştu.

“Bu artışları şeffaf ve iktisatta en az bozulmaya neden olacak formda uygulamak istiyoruz” diyen Bullard, “Ancak bunu yaparken varlıkların izlenen siyasetler baz alınarak tekrar fiyatlanacağının ve finansal piyasalarda bir ölçü dalgalanma yaşanacağının farkında olacağız” sözlerini kullandı.

Birçok ABD’linin aşılandığını, pandemiyi geride bırakmak istediğini ve harcama planları yaptığını vurgulayan Bullard, “Avrupa ve Çin ekonomilerini de içeren birçok sorun olmasına rağmen Avrupa’nın sakinliğe girmesini beklemiyorum. Lakin Ukrayna’nın işgali bu görünümü değiştirebilir” değerlendirmesinde bulundu.