EYT masaya gelirken Almanya ve Finlandiya’da sistem nasıl işliyor?

 • 01

  ALMANYA

  Almanya’da emeklilik yaşı erkek ve bayanlar için 67

 • 02

  60 yaşını dolduranlar 35 yıllık çalışma mühletini tamamlamışsa dereceye nazaran iş göremezlik raporu alarak erken emekli olabiliyorlar.

  63 yaşını doldurduklarında ise 35 yıllık çalışma mühletini tamamlamış olma kaidesiyle iş göremezlik raporuna gerek olmaksızın 67 yaşını beklemeden emekli olabiliyor.

 • 03

  60 yaşını doldurup en az 15 yıl çalışma mühleti olanlar ise;

  Son 10 yılda en az 8 yıl prim yatırmış olma

  Son 1,5 yılda ise 52 hafta işsiz kalmış olma kuralıyla erken emekli olabiliyor.

  Erken emekli olanların maaşından her yıl için yüzde 2-3 oranında kesinti yapılıyor.

 • 04

  67 yaşı doldurulduğunda ise gerçekte olması gereken emekli aylığı ile mevcut aylığı ortasında fark varsa o fark tamamlanıyor. Örneğin 67 yaşında 3 bin Euro emekli maaşı alması gerekirken 2.200 Euro’da kaldıysa 800 Euro fark tamamlanarak emekli maaşı almaya devam ediyor.

  Almanya’da prim günü kuralı ise 5 yıl. 5 yılı tamamlayanlar direkt yaşı bekliyor.

 • 05

  FİNLANDİYA

  Maaş asıllı emeklilik hakkı çalışarak ve girişimcilik yapılarak kazanılıyor. Patron bütün çalışanları için emeklilik sigortası almak ve sigorta primlerini ödemekle yükümlü. Teşebbüsçüler sigorta primlerini kendileri ödüyor.

 • 06

  Halk emekliliği ve garantili emeklilik ise maaş asıllı emekliliği olmayan yahut emeklilikleri çok az olan emeklilere yönelik uygulanıyor.

  Her iki emeklilik sisteminde yaşlılık ve maluliyet emekliliği bulunuyor.

 • 07

  65 yaşını dolduranlar maaş temelli emekliliği olmayan ya da emeklilik için primleri çok az olanlar ‘halk emekliliği’ kazanabiliyor.

  61 yaşını dolduranlar taban yaşlılık emekliliği yaşından evvel kısmi emekliliğe ayrılabiliyor. Buna kısmi erken yaşlılık emekliliği deniyor. Lakin burada emekli aylığının yüzde 25-50 aralığında daha az ödenmesine emekli adayıyla birlikte karar veriliyor.

 • 08

  Finlandiya’da taban yaşlılık emekliliği tarihi geldiğinde kısmi emeklilik aylığı bunun altında kalınca emeklilik aylığının tamamlanmasına karar verilmişti.

  Bu süreçte emekli adayı tam gün çalışmaya devam etme ya da patronuyla daha kısa çalışma müddeti konusunda anlaşabiliyor. Ayrıyeten istediği taktirde işinden büsbütün ayrılabiliyor.