Gelişen ülke borsalarında 24 yılın en kötü ilk yarı performansı

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu sene yaklaşık yüzde 17 düştü. 1998’deki Asya krizinde endeks yılın birinci 6 ayında yüzde 20’den fazla düşmüştü.

Gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde tekrar kara bulutlar dolanıyor. ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek maksadıyla agresif faiz artırım döngüsüne başlaması dünyanın en büyük iktisadının resesyona sürükleneceğine, bu durumun da gelişen piyasaları vuracağına dair telaşlar hakim.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi son 4 çeyrekte düştü. Bu, 2008’den beri en uzun soluklu düşüş trendi oldu.

Dubai’deki Tellimer’de stratejist olan Hasnain Malik yükselen ABD faizleri, güçlü dolar, akaryakıt ve besin fiyatlarındaki artışın kimi gelişen ülkeler için ‘zehirli bir karışım’ olduğunu söyledi.

Bank Julius Baer Pay Senedi Stratejisti Leonardo Pellandini gelişen ülke pay senedi piyasaları için yılın ikinci yarısının da kuvvetli geçebileceğini belirtti.

JP Morgan Stratejistleri ise daha optimist görüşte. Marko Kolanovic öncülüğündeki stratejistler gelişen ülke Borsalarının ikinci yarıda gelişmiş olanlara kıyasla daha yeterli performans göstereceği varsayımını paylaştı. Stratejistler yıl sonuna kadar MSCI Endeksinin yüzde 20 yükselmesini bekliyor.