İngiliz denetim kuruluşu, Amazon ve Microsoft’a inceleme başlattı

CMA’dan yapılan açıklamada, Amazon’un İngiltere’de müşterilerine en dezavantajlı seçenekleri sunarak rekabet düzenlemelerine alışılmamış faaliyet gösterdiğine ait kaygılar olduğu, bu nedenle de şirkete inceleme başlatıldığı bildirildi.

Amazon’un kendi perakende eserlerinin yanı sıra üçüncü şirketlerin eserlerinin de satışına birebir platformda yer verdiği belirtilen açıklamada, şirketin kendi eserlerine online satış platformunda “daha öncelikli ve avantajlıymış” üzere yer verdiği kaydedildi.

Açıklamada, kelam konusu incelemenin Amazon’un İngiltere pazarında baskın bir yerinin olup olmadığının anlaşılması, şirketin mevcut pozisyonunu “haksız” ve “ezici” bir formda kullanıp kullanmadığının araştırılması için başlatıldığı bildirildi.

CMA’den Microsoft’a inceleme

CMA, Microsoft’un görüntü oyunları üreticisi Activision Blizzard’ı satın almasına ait inceleme başlatıldığını duyurdu.

CMA’dan yapılan açıklamada, pahası yaklaşık 68,7 milyar dolar olan satış mutabakatına müşterilerin daha az seçenek ve daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya bırakılabileceği tasası nedeniyle inceleme başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, ocak ayında duyurulan satış muahedesine ait her iki şirkettin yetkililerinden kıymetlendirme alınacağı, en son kararın ise 1 Eylül’de verilmesinin beklendiği kaydedildi.