Kapanmanın vurduğu Çin’de enflasyon beklentiyi aştı

Çin’de Nisan ayında uygulanan kapanma önlemleri tedarikte aksaklıklar yaratırken, üretici ve tüketici fiyatlarında beklentilerin üzerinde bir artış izlendi.

Bilgilere nazaran Çin’de Nisan ayında üretici fiyatları bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 8,3 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık üretici enflasyonunun yüzde 7,8 olması tarafındaydı. Savaşın tesirlerinin daha ağır hissedildiği Mart ayında ülkede yıllık üretici enflasyonu yüzde 8 olarak kaydedilmişti.

Misal formda tüketici fiyatlarında da beklentileri aşan bir artış izlendi. Buna nazaran ülkede tüketici fiyat endeksi Nisan’da yıllık yüzde 2,1 arttı. Beklenti artışın yüzde 1,8 olması istikametindeydi. Mart ayında tüketici enflasyonu yüzde 1,5 olmuştu.

Besin ve güç hariç çekirdek enflasyon ise yüzde 0,9 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon yüzde 1,1 olarak gerçekleşmişti.

Bloomberg Ekonomisti Eric Zhu datalara ait değerlendirmesinde Nisan ayı enflasyon gelişmelerinin kapanmaların talep üzerindeki tesirine işaret ettiğini belirtti. Zhu, besin ve güç hariç çekirdek enflasyonun 10 ayın en düşük düzeyinde olduğunu, üretici fiyatlarındaki artışın da daha ölçülü olduğuna dikkat çekti. Ekonomist, bu durumun Çin Merkez Bankası için daha fazla gevşeme alanı yarattığını tabir etti.

Bir cevap yazın