Lagarde’dan Temmuz’da faiz artış sinyali

Slovenya Merkez Bankası’nın düzenlediği bir aktiflikte konuşan AMB Lideri Christine Lagarde faiz artışlarının kademeli olacağını lisana getirdi. Lagarde “İlk faiz artışı AMB’nin kelamlı yönlendirmesinde de belirttiği üzere varlık alım programının bitişinden ‘bir müddet sonra’ gerçekleşecek. Her ne kadar bu ‘süre’ net olarak belirlenmese de bu birkaç hafta manasına gelebilir” sözünü kullandı.

Lagarde Euro’yu savunmak için daha evvel görülmemiş risklere karşı koyduklarını kaydetti.

Enflasyon konusunda uyaran Lagarde “Hızlı ekonomik toparlanma sonrası yüksek enflasyon periyodu geri geldi. Enflasyon bir müddet daha yüksek kalacak üzere görünüyor. Rusya-Ukrayna savaşı enfasyondaki riskleri artırdı ve büyüme görünümünü kötüleştirdi” diye konuştu.

Euro Bölgesi enflasyonunun bankanın yüzde 2’lik gayesinin neredeyse 4 misli üzerinde seyretmesi nedeniyle AMB yetkililerinin Temmuz ayında faiz artırımına başlamaya yönelik görüşleri de güçleniyor.

Para piyasalarında da Temmuz ve Eylül ayı toplantılarında 25’er baz panlık faiz artışı fiyatlanıyor. Traderlar mevduat faizinin iki yıl içinde yüzde 1.5’e yükselmesini bekliyor.

Bugün konuşan AMB İdare Konseyi Üyesi Frank Elderson, Ukrayna’daki savaşın resesyon riskini gündeme getirmesine karşın Temmuz ayından itibaren faiz artırımına başlanabileceğini belirtti. Başka bir AMB Üyesi Francois Villeroy da yazdan itibaren kademeli faiz artışının başlayabileceğini lisana getirdi.

Bir cevap yazın