Nijerya Merkez Bankası, eNaira ile Fatura Ödenmesine İzin Verecek

Nijerya Merkez Bankası (CBN), halkın faturalarını, TV aboneliklerini ve uçak biletlerini eNaira ile ödemelerine imkan sağlayacak.

Düzenleyici, eNaira’nın kullanımını artırarak, eseri popülerleştirme gayesi güdüyor.

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, birebir vakitte da kıtanın CBDC konusunda en çok çabalayan ülkeleri ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan eNaira, finansal süreçleri “toplumun her katmanı için daha kolay ve sorunsuz” hale getirmesi için ortaya çıktı.

Merkez bankası, gelecek hafta CBDC kullanımını güncelleyerek, halkın faturalar ve uçak biletleri üzere ödemeler yapabilmesine imkan tanıyacak. Düzenleyici bunu yapabilmek için taşınabilir bankacılık firması Bizi Mobile ile paydaşlık kurdu. Nijerya Merkez Bankası yöneticis Bariboloka Koyor hususla ilgili çeşitli detaylar paylaştı:

“Önümüzdeki haftadan itibaren eNaira süratli cüzdan uygulamasında, DSTV yahut elektrik faturası ödemesi ve hatta uçak bileti ödemesi üzere süreçler yapılmasına imkan tanıyacak bir güncelleme olacak.

Bu, bankacılık süreçlerinin çok daha kolay ve inançlı bir formda yapılabilmesi için CBN’nin finansal kapsayıcılık, bankacılık süreçlerinin verimliliği ve güvenlik açısında her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. Nijerya, eNaira’nın avantajlarından faydalanabilir.”

Bir cevap yazın