Pınar Abay, ING Belçika’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu 

ING Kümesi Küresel İcra Şurası Üyesi ve Pazar Başkanları Bölgesi Lideri olarak misyon yapan Pınar Abay, bu misyonlarına ek olarak ING Belçika İdare Heyeti Başkanlığı’na getirildi. Abay, bu atama ile ING Belçika’nın 150 yıllık tarihindeki birinci bayan İdare Heyeti Lideri oldu.

Pınar Abay, ING Belçika İdare Şurası Başkanlığı vazifesini, yaş hududu nedeniyle vazifesinden ayrılan Diego du Monca’dan devraldı. ING Türkiye’ye 2011 yılında 34 yaşındayken Genel Müdür olarak atanan Pınar Abay, bu vazifesine ek olarak 2016 yılından beri ING Belçika İdare Heyeti Bağımsız Üyeliği misyonunu yürütüyordu. 1 Ocak 2020 itibariyle ING Kümesi Küresel İcra Heyeti Üyeliği ve Pazar Önderleri Bölgesi Başkanlığı’na atanan Abay, Pazar Önderleri Bölgesi’nden sorumlu olarak Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’daki kişisel ve kurumsal bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesine liderlik ediyor.

Çeşitliliğin en değerli ögesi cinsiyet

Abay atamaya ait olarak, “ING olarak çeşitlilik ve kapsayıcılığı iş stratejimizin değerli bir kesimi olarak görüyor ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık siyasetimiz çerçevesinde ilerliyoruz. Bu doğrultuda, yarısından fazlası bayan olmak üzere çok çeşitli geçmiş ve tecrübelere sahip bedelli yöneticilerin bulunduğu ING Belçika İdare Kurulu’nun Lideri olarak atanmaktan gurur ve memnunluk duyuyorum” sözlerini kullandı.

Abay, “Bir adım önde olmak için grupların farklı geçmiş ve perspektiflere sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Çeşitliliğin en kıymetli ögelerinden biri de cinsiyet. Bilhassa İdare Şuralarının daha çeşitli ve kapsayıcı hale getirilmesinin kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda, yarısından fazlası bayan olmak üzere çok çeşitli geçmiş ve tecrübelere sahip bedelli yöneticilerin bulunduğu ING Belçika İdare Kurulu’nun Lideri olarak atanmaktan ayrıyeten gurur ve memnunluk duyuyorum” dedi.
Mesleğine 1998 yılında başlayan Abay, 2011 yılında ING Türkiye ailesine katılmadan evvel, danışmanlık şirketi McKinsey&Company San Francisco ve New York ofislerinde vazife yaptıktan sonra İstanbul ofisinde yönetici ortak olarak çalışmış ve bankacılık bölümüne danışmanlık vermişti. Bilkent Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alan ve Harvard Business School’da MBA yapan Abay, 1977 doğumlu ve iki çocuk annesi.