Savaş, birçok ülkede ihracat yasaklarını tetikledi

Merkezi Washington’da bulunan fikir kuruluşu Peterson Enstitüsü savaş sürdüğü surece birçok ülkenin daha ticarette sınırlamalara gideceğini belirtti.

Rusya ve Ukrayna’nın en büyük ihracatçılarından olduğu buğday fiyatları savaştan beri sert biçimde yükseldi. Son olarak Hindistan, besin arz güvenliği açısından tehdit olarak gördüğü buğday ihracatını yasakladı. Yapılan değişiklikle, yıl başından bu yana global piyasalarda en az yüzde 60 artan buğday fiyatının, ülke içinde denetim altına alınması hedefleniyor.

Hindistan’ın kararı sonrası buğday fiyatları Pazartesi günü yaklaşık yüzde 6 oranında yükseldi.

Peterson Milletlerarası İktisat Enstitüsü pandemi kaynaklı tedarik zinciri kasvetleri nedeniyle halihazırda besin fiyatlarının yüksek seyrettiği bir ortamda Rusya’nın işgalinin de global besin piyasaları için berbat bir zamanlama olduğuna değindi.

Hindistan’ın yanı sıra Rusya Ukrayna Mısır, Kazakistan Kosova ve Sırbistan buğday ihracatını süreksiz olarak yasaklayan ülkeler ortasında yerini aldı.

Enflasyon ve besin güvenliği kaygıları

Birçok ülke Ukrayna krizi ve global enflasyondaki yükseliş nedeniyle öbür besin eserlerinde de ihracat yasağı kararları aldı. Bu eserlerin ortasında ayçiçek yağı, palm yağı, gübre ve çeşitli tahıllar da yer alıyor.

Hafta sonu G7 ülkeleri acil bir halde Ukrayna’dan tahıl ihracatına alternatifler aradığını belirterek Rusya’nın devam ettirdiği savaşın global bir açlık krizine yol açabileceği uyarısı yaptı.

Türkiye Mart ayında et ihracatını ve ayçiçek yağı ihracatını durdurma kararı aldı. Savaşın başlamasından bu yana birtakım besin eserlerinde ihracat yasağına giden ülkeler ortasında Arjantin, Mısır, Endonezya, İran, Kazakistan, Tunus ve Kuveyt de yer alıyor.