Terra blok zinciri bir açtı, bir kapattı

Çöken sabitkoin TerraUSD ardındaki blok zincir sistemi ve bağlantılı Luna token bir günden az bir müddette ikinci defa yeni süreçleri durdurma kararı aldı.

Terraform Labs Twitter resmi hesabından yapılan açıklamada blok zincirdeki süreçleri doğrulamaktan sorumlu onaylayıcıların Terra ağını “yeniden düzenlemek maksadıyla bir plan ortaya koymak” için bu türlü bir adım atıldığı kaydedildi.

Süreçlerin durdurulması öncesi Terra’dan “Luna’da yaşanan katlanarak artan bedel kaybına bağlı olarak bir “ondalık” krizini önlemek ismine onaylayıcılar ortasında çoğunluğu oluşturan bir küme şebekeyi dondurmaya çabalıyor” açıklaması geldi.

Bloomberg datalarına nazaran UST olarak da bilinen TerraUSD sabah saatlerinde 11 cent civarında süreç görüyor. En yüksek bedel olarak 119,51 doları gören Luna tokenın kıymeti de pratikte sıfıra geriledi.

UST ile Luna ortasındaki ilgi sabitkoinin 1 dolara sabitlenme sürecinin merkezinde bulunuyordu. Yatırımcılar sabitkoinin bedeli 1 doların altında yahut üstünde olsa da 1 Luna token karşılığında takas edebiliyorlardı. Bedelini kaybetmeye başlayan UST’nin artan ölçülerde elden çıkarılması piyasadaki Luna arzını dramatik derecede artırarak tokenın bedelinin daha fazla düşmesine neden oldu.

UST bu hafta dağılmadan evvel en büyük ve yakından izlenen algoritmik sabitkoinlerden biriydi. Yaşanan çözülme kripto dünyasında şok tesiri yaratarak piyasanın dengelenmesinden evvel önemli kayıplar yaşanmasına neden oldu.