UNI Coin Nedir? Uniswap (UNI) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda UNI coin nedir, kripto para ünitesi Uniswap (UNI) nedir, UNI coin nasıl satın alınır üzere sorulara yanıt vermeye çalıştık. İşte UNI coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Uniswap (UNI) protokolü, dApp’lerin gücünün bir örneği ve DeFi ekosisteminin süratli büyümesinin gerisindeki itici güçtür.

UNI Coin Kaç TL?

Yeni kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 UNI Coin 95.05 TL TL’den süreç görüyor. UNI Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -6.19% değişim gösterdi. UNI Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 404,812,523 $ dolar, toplam piyasa kıymeti ise 2,899,654,462 $ dolar düzeyinde.

UNI Coin Kaç Dolar?

Aktüel kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 UNI Coin 6.36 $ dolardan süreç görüyor.

Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap, süreç hacmine nazaran en büyük merkezsiz kripto para borsalarından biridir ve merkezi olmayan finans (DeFi) alanında başkandır. Uniswap platformu, eşler ortası ticareti kolaylaştırmak için otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları (AMM’ler) ve likidite havuzlarını kullanan bir blok zinciri protokolüdür. Likidite sağlayıcıları, Uniswap havuzlarına token ekler ve havuzdaki hisseleriyle orantılı bir fiyatla ödüllendirilir.

Klâsik finans dünyasında, borsalar, pay senetleri, emtialar, para üniteleri, tahviller, türevler ve öteki finansal araçların alınıp satıldığı bir piyasa sağlarken, forex piyasaları ulusal para ünitelerinin değiş tokuşu için bir alan sağlar. Bu borsalar çok değerli bir piyasa likiditesi kaynağı sağlar ve global finansal sistemin istikrarı için merkezi ehemmiyete sahiptir. Kripto para borsaları , bu piyasa dinamiğini taklit ederek, klasik çevrimiçi pay senedi piyasalarına çok benzeyen bir formatta dijital varlıkların alım satımı için bir alan sunar.

Kripto para üniteleri bir dereceye kadar merkezi olmayan blok zinciri teknolojisine dayansa da, dünyanın önde gelen kripto borsalarının birden fazla doğal olarak merkezileştirilmiş durumda. Güçlü likidite ve süratli ödeme müddetleri üzere merkezileşmenin yeterli bilinen yararlarına karşın, kişisel kullanıcı özerkliği konusundaki telaşlar, merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) gelişimini tetikliyor. Ortaya çıkan bu alternatifler, blok zinciri teknolojisi tarafından büsbütün aktifleştirilir ve alıcılar ve satıcılar ortasındaki süreçleri otomatik, emniyetli bir biçimde yürütmek için akıllı kontratlar kullanır.

Bununla birlikte, merkezi olmayan borsalar artan acılarla karşı karşıya kaldı ve blok zinciri teknolojisinin mevcut sınırlamalarına bağlı. Bugüne kadar, ağ ölçeklenebilirliği, kısımlara ayrılmış likidite ve ayrık kullanıcı tecrübesi problemleri, yaygın DEX’in benimsenmesinin önünde değerli maniler oluşturdu. Bu eksiklikleri gidermek için Uniswap üzere protokoller, DEX’lerin fonksiyonelliğini geliştirmek için araçlar geliştiriyor. Likidite havuzu sistemlerinin ve daha geniş merkezsiz finans (DeFi) ekosisteminin öncüleri olarak Uniswap, dünyanın en büyük DEX’i haline geldi.

UNI Coin Nedir?

Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan merkezi olmayan bir değişim protokolüdür. Platform, buyruk defterleri yahut merkezi bir aracı olmadan yürütülen eşler ortası (P2P) kripto para ünitesi ticaretine imkan tanır. Uniswap platformu bunu, potansiyel yatırımcıların piyasa likiditesinin birincil kaynağı olarak kullanıcı tarafından finanse edilen rakip token rezervlerine erişmelerini sağlamak için otomatik akıllı mukaveleler kullanan bir likidite havuzu modeli ile başarır. Herkes token takas edebilir, bir havuza token katkıda bulunabilir ve fiyat kazanabilir yahut Uniswap’ta bir token listeleyebilir. Uniswap, Ethereum üzerine kurulduğundan, neredeyse tüm ERC-20 tokenleri Uniswap kullanılarak değiştirilebilir. Ayrıyeten, Uniswap’ta ticaret için mevcut olan bir token için rastgele bir listeleme fiyatı yoktur.

Klasik piyasalarda, buyruk defterleri, rastgele bir varlık için bir borsanın açık alım ve satım buyruklarını derler. Alıcıların ödemeye hazır oldukları fiyatlar ile satıcıların kabul etmeye istekli oldukları fiyatlar ortasında kıymetli bir fark varsa, sonuçta ortaya çıkan ticaret faaliyeti eksikliği, likiditenin azalmasına yol açar. Bu, bu biçimde etkilenen bir varlığı elinizde tutarsanız, satmanın daha güç olacağı manasına gelir. Uniswap havuzları, ticaret için derin bir varlık rezervuarı oluşturarak alıcı ve satıcı piyasa siparişleri ortasındaki bu yanlış hizalamayı en aza indirir ve bu da potansiyel piyasa likidite problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıyeten, Uniswap’ın otomatik piyasa yapan teknolojisi, muhakkak süreçler için en uygun fiyatları sunmak için likidite havuzlarını algoritmik olarak tahlil eder.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap protokolünün çalışmasını sağlayan en değerli yenilik, otomatikleştirilmiş piyasa yapan (AMM) teknolojisidir. AMM, bir ticareti gerçekleştirmek için kullanılan token’ları sağlayan Uniswap havuzlarını yöneten akıllı bir mukaveledir. Bir ticaret yapıldığında, Uniswap’ın AMM algoritması, bu likidite havuzlarındaki ilgili jetonlar ortasındaki arz ve talep dinamiklerine dayalı olarak token’ın aktif fiyatını belirler.

Kullanıcılar bir Uniswap likidite havuzuyla süreç yaptığında, platform şu anda %0,3’lük bir süreç fiyatı almaktadır. Bir Uniswap likidite havuzuna katkıda bulunan rastgele bir kullanıcı, tüm havuzdaki payları ile orantılı olarak bu fiyatların bir kısmını alır. Örneğin, muhakkak bir piyasada toplanan fiyatlar 100 dolara eşitse ve havuzun likiditesinin %50’sini sağladıysanız, 50 dolar alırsınız. Uniswap, platformunda tahsil edilen süreç fiyatlarının hiçbirini tahsil etmez; bunun yerine, karlar sadece Uniswap’ın kullanıcı topluluğu ortasında dağıtılır.

Sabit Eser Formülü

Bir likidite havuzunda (örneğin, ETH/DAI) tutulan her piyasa ERC-20 token çifti, x*y=k “sabit ürün” formülü olarak bilinen şeyi koruyarak bir token’ı oburu için kabul etmek üzere oluşturulmuş bir AMM tarafından yönetilir. Bu formülde hem x hem de y, piyasa çiftindeki bir tokenın toplam bedelini temsil eden değişkenlerdir. Örneğin x, ETH’nin toplam bedelidir ve y, önerilen bir ETH/ DAI likidite havuzundaki DAI’nin toplam bedelidir. Uniswap, piyasa çiftinin havuz likiditesini temsil eden k’yi belirlemek için bu iki sayıyı çarpar.

Uniswap’ta süreçlerin temelini oluşturan temel ihtiyaç, havuz likiditesinin x yahut y kıymetleri değişse bile sabit kalmasıdır. Sonuç olarak, her ticaret x ve y fiyatını etkilerken, likidite sabit kalır. Örneğin, bir trader 330 DAI karşılığında 1 ETH satın alırsa, likidite havuzundaki ETH oranı azalırken, DAI oranı havuzda bir ETH eksiği ve 330 daha fazla DAI tokeni barındıracak biçimde artar. Sonuç olarak, DAI fiyatı düşerken ETH fiyatı artacak. Bu formül, her vakit likiditeyi korurken adil piyasa bedelini yansıtan bakımı sağlar.

Uniswap Yönetişimi: UNI Token

Eylül 2020’de Uniswap, daha fazla topluluk iştirakini ve nezaretini kolaylaştıran mahallî bir idare tokenı olan UNI’yi tanıttı. UNI sahipleri, platformun evrimsel yörüngesini belirleyen Uniswap proje geliştirmelerine oy verebilir. UNI sahipleri, tokeni likidite madenciliği havuzlarını, hibeleri, iştirakleri ve Uniswap’ın kullanılabilirliğini ve erişimini genişleten öteki büyüme odaklı teşebbüsleri finanse etmek için de kullanabilirler. Uniswap topluluğu büyüdükçe, UNI varlıklarını daha da çeşitlendirdikçe, kurucu grup, tasarım gereği platform idaresinde giderek daha az rol oynayacak. Bu, her ikisi de DeFi ihtilalinin merkezinde yer alan merkeziyetsizlik ve teşviklerin hizalanması kavramlarının Uniswap tarafından uygulamaya konduğunun ispatıdır.

DeFi ekosistemindeki ortak bir token dağıtım eğilimini takip eden Uniswap, platformu kullanan herkese 400 UNI tokenden oluşan bir airdrop gerçekleştirdi. UNI, Uniswap platformunda bir yönetişim tokenı olarak hizmet etse de, yatırımcılar tokenı borsalarda takas edebilir ve spekülatif bir yatırım olarak kıymetlendirebilir.

Değişmeyen Momentum

Uniswap protokolü, merkezi olmayan borsalar ortasında değerli bir oyuncudur ve DeFi eser ve hizmetlerinin hızlanan büyümesinin ardındaki itici güçlerden biridir. Uniswap’ın yakın vakitte yayınlanan UNI yönetişim tokenı, paydaşların protokol karar verme sürecine iştirakini sağlayarak topluluğun kendi kendine yeterlilik prensibine dayanmaktadır ve platformun kendisi, merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) neler yapabileceğine dair başarılı bir model olarak hizmet eder.

Uniswap (UNI) Coin Yorum ve Geleceği

Uniswap’ın kripto para ünitesi UNI, ağının korunmasında ve işletilmesinde değerli bir rol oynar.

UNI’ye sahip kullanıcılar, Uniswap’ın gelişimini ilerletebilecek ve ekosistemini güzelleştirebilecek tekliflere oy vererek protokolü yönetmeye yardımcı olur.

Uniswap takımı, UNI’yi, protokolün kullanıcıları tarafından sahiplenileceği ve işletileceği ve bunun da kendi kendine sürdürülebilir bir model haline gelmesine yardımcı olacağı fikriyle oluşturdu.

Traderlar, daha klasik borsalarda bulunmayan daha yeni ve daha az likit kripto para ünitelerine erişim sağlama yeteneğine bağlı olarak Uniswap’ı cazibeli bulabilirler.

Ayrıyeten, Uniswap, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş çok çeşitli projelere erişmek isteyen yatırımcıların da ilgisini çekebilir.

Bugüne kadar, kullanıcıların kendi ekosistemlerinde kripto para ticareti yapmalarına müsaade vermek için Uniswap’ı aslında entegre eden çeşitli cüzdanlar var.

Bir cevap yazın