Zipmex’ten Singapur’daki Alacaklılara Karşı Koruma Talebi

Likidite meseleleri nedeniyle para çekme süreçlerini durdurmasıyla gündeme gelen Zipmex, artık de Singapur’daki alacaklılara karşı muhafaza müracaatında bulundu. Zipmex bunun için beş moratoryum başvurusu yaptı.

Zipmex, Singapur’daki Alacaklılar için Müdafaa Talep Etti

Güney Asyalı kripto par borsası Zipmex, likidite problemleriyle karşı karşıya kalınca, para çekme süreçleri için durdurma kararı aldı. Şimdilerde ise platformun avukatları, 22 Temmuz’da birkaç kuruluşu ismine Singapur’un İflas, Yine Yapılandırma ve Fesih Yasası 2018’in 64. Kısmı kapsamında beş moratoryum başvurusu yaptı.

Singapur’da, müracaat yapıldıktan 30 gün sonra direkt moratoryum hakkı doğuyor. Zipmex de artık kendine karşı yasal süreçlerin başlatılmasını ya da devam etmesini engellemek için 6 aya kadar bir moratoryum uzatması talep ediyor.

Aslında bu atılımın bir benzerini bir diğer Asyalı kripto şirketi Vauld’da görmüştük. Vauld da müşterilerin para çekme süreçlerini ansızın durdurmuştu. Vauld’un şimdilerde alacaklılara 400 milyon dolardan fazla borcu var.

Zipmex tarafına bakacak olursak borsa birinci evvel para çekme sürecini durdurdu. Sonrasında ise tekrar başlattı. Şimdielrde ise likidite problemini çözmek ve tüm kullanıcılar için Z Wallet’ı tekrar faal etmek için çalışıyor.

Moratoryum müracaatıyla ilgili Zipmex tarafından da şu açıklama yapıldı:

Moratoryumlar, Zipmex’e, likidite durumunu çözmek için seçenekleri araştırmak ve tekrar yapılandırma planı formüle etmek için kâfi vakti sağlayacak

Moratoryum Nedir?

Borçlu tarafında ödeme gücünü kaybetmesi nedeniyle borçlarının hepsini ya da bir kısmını ödeyemeyeceğini ilan etmesine moratoryum denir. Moratoryum sonunda çoğunlukla alacaklı ve borçlu ortasındaki borç, tekrar yapılandırılır.