BIST’te pozitif ayrışma yurt içi fonlara kazandırdı

Aylık yüzde 7,25 TÜFE ve yüzde 7,67 Yİ-ÜFE artışının olduğu Nisan ayında en fazla gerçek getiri BIST 100 endeksinde oldu. BIST 100 Endeksi, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde yüzde 7,37, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,79 ile, 3 aylık görünümde olduğu üzere müspet tarafta kaldı. DİBS, brüt mevduat faizi, dolar, euro ve külçe altın ise Nisan ayında ve 3 aylık görünümde TÜFE ve Yİ-ÜFE artışları karşısında yatırımcılarına kaybettirdi.

Yatırım ve BES-OKS fonlarına ait performans datalarının yer aldığı TEFAS web sitesindeki bilgilere nazaran; Nisan ayında BIST’teki olumlu seyre paralel olarak yatırım ve BES-OKS fonlarında pay tipi ve pay yükü bulunan fonlar da getirileri ile öne çıktılar.

Enflasyonun seyri ile gerçek getiri arayışı yurt içinde Borsayı öne çıkarıyor

TÜFE’de yıl başından beri yüzde 31,71’lik bir yükseliş yaşanırken, BIST 100 de yüzde 30,84 oranında artış kaydetti. BES-OKS tarafında çoğunluğu pay senedi fonu 26 fon yıl başından beri getiride enflasyonu geride bırakırken, dorukta yüzde 45’in üzerinde getirisi ile bir “endeks fon” yer aldı. Yatırım fonlarında hiss konuta özgür şemsiye çeşidi 61 fon birebir başarıyı yakaladı.

Nisan ayında TEFAS’ta yer alan 378 BES-OKS fonundan 80’i aylık TÜFE üzerinde getiri sağlarken, çoğunluğu pay senedi ve pay senedi tartısı bulunan fonlar ile standart-borçlanma araçları fonları oluşturdu. Yatırım fonları tarafında ise yılın dördüncü ayında 873 fon ortasında 119 fon getiri oranı ile aylık enflasyonu geride bıraktı. Pay senedi içerik ve yükü yeniden borçlanma araçları ile bir arada öne çıktı.

2021’in müspet performans ile öne çıkanları yeni yılda karmaşık seyrediyor

Emtia, yurt dışı pay ve öbür menkul değerlere yatırım yapan BES ve Yatırım Fonları, 2022’deki volatilite nedeniyle 2021 ile yeni yıl başındaki performanslarını sürdürememe durumunu korurken, Türk Lirası’ndaki görece sakin seyir yerini bedel kaybına bıraksa da; tekrar geçen yıl müspet performansla öne çıkmış olan Dövize yönelik ve kıymetli maden içerikli fonlar ivmelerini yeni yılda koruyamadılar.

Bir cevap yazın