BofA: Büyük yatırımcı göçü başladı

Bank of America, yatırımcıların pay senedi, bono ve altın üzere varlıklardan çıkarak büsbütün sıfır risk moduna geçtiklerine dikkat çekti.

Bankanın değerlendirmesine nazaran bu hafta pay senedinden 6,2 milyar dolar, tahvillerden 11,4 milyar dolar ve altından 1,8 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti.

Michael Hartnett’in liderliğinde stratejistler “büyük göçün” başladığını söyledi. Stratejistler “yatırımcıların favori varlıklarını sattıklarını” söyleyerek teknoloji şirketleri ve pay senetleri üzere varlıklardan çıkışı örnek gösterdi.

Pay senedi tarafında gelişen marketlerden 2020 Haziran ayından bu yana 4,4 milyar pahasında çıkış gerçekleşirken, teknoloji paylarından yılbaşından beri 1,1 milyar dolar çıkış gözlendi.

Bölgesel pay senedinde dikkat çeken sayılara bakıldığında ise ABD’de bu hafta birinci kere pay senetlerine 93 milyon dolarlık giriş olurken, Avrupa’da arka arda 13 haftadır yaşanan çıkışla 2,3 milyar dolara ulaşıldı. Japonya’da 400 milyon dolarlık girişle iki haftalık giriş, gelişen piyasalarda ise son yedi hafta içinde birinci sefer haftalık çıkış yaşandı.