Brezilya’da zam kararı sonrası enerji bakanı koltuğunu kaybetti

Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro Ekim ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yakıt fiyatlarının artırılmaması talebinin devlet denetimindeki Petroleo Brasileiro (Petrobras) şirketi tarafından dikkate alınmaması sonrası güç bakanını misyondan aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran bakanlık vazifesini üç yıldır sürdüren Bento Albuquerque’nün koltuğunu yakın vakte dek İktisat Bakanı Paulo Guedes’in danışmanlığını yapan Adolfo Sachsida devralacak. Sachsida, Bolsonaro’nun başkanlık devri boyunca İktisat Bakanlığı bünyesinde vazife yapmıştı.

Lider Bolsonaro, Ukrayna işgali ve yaptırımlar kaynaklı tarafını üst çeviren güç piyasası nedeniyle yakıt fiyatlarını global piyasalarla eşit düzeye getirmek için artırmak isteyen evvelki Petrobras liderlerini vazifeden almış ve şirkete yakın bir mühlet evvel üçüncü CEO’sunu atamıştı.

Bolsonaro şirketin kâr sayılarına yansılı

Jair Bolsonaro geçtiğimiz hafta yaptığı Facebook yayının değerli bir kısmını Petrobras’ın açıkladığı yüksek kâr sayılarını eleştirmeye ayırmış ve idare konseyini fiyatları tekrar artırmak konusunda kendilerini dizginlemeye davet etmişti.

Brezilya’da yıllık enflasyon yüzde 12 civarında seyrediyor ve Bolsonaro seçmenlerin aklındaki birinci tenkidin iktisat olması nedeniyle tüm anketlerde eski Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın gerisinde bulunuyor.

Lula ise Petrobras şirketinin mevcut yakıt fiyat siyasetini değiştirme konusunda kelam vermişti.

Bir cevap yazın