Deutsche Bank’tan Türk tahvilleri analizi

Deutsche Bank, Türk tahvillerine ait tahlilinde müspet ayrışmaya dikkat çekerken, tavsiyesinde değişikliğe gitmedi.

Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska ile iki analistin hazırladığı raporda tüm piyasa beklentilerine karşı sabit getirili Türk varlıklarının yıl başından bu yana gelişen ülke lokal piyasalarında en âlâ performansa imza attığı belirtildi.

Raporda süratle yükselen enflasyon, rekor düşüklükteki gerçek faiz, yükselen kredi riski, yüksek finansal yükümlülükler ve zayıf yabancı talebine karşı lokal tahvillerin Döviz muhafazalı olarak yılbaşından bu yana yüzde 2 prim yaptığı tabir edildi.

Türk tahvillerinin olumlu ayrışmasının kıymetli kısmının son haftalarda çekirdek oranlarla düşük korelasyon ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan tahvil alımlarının tesiriyle gerçekleştiği tabir edildi. Raporda mahallî tahvil getirilerinin yapay olarak düşük tutulduğu da vurgulandı.

Kıymet görmüyor

Deutsche Bank yıl başından bu yana Türk varlıklarında gelişen piyasa varlıklarına kıyasla görülen dikkat alımlı pozitf ayrışma, rekor seviyedeki sığ konumlanma ve çekirdek oranlara karşı düşük hassasiyete karşın, mevcut değerlemede nominal mahallî bonolarda kıymet görmediğini belirtti.

Nominal bonoların çok derecede kıymetli oluşu, düşük gerçek faizler ve öteki altta yatan ögelerin şu etapta daha yapan bir görüşü desteklemediğini belirten Deutsche Bank, tavsiyesini yük altı olarak korudu.

Mahallî piyasalarla ilgili daha optimist bir durum isteyenler için banka analistleri Dolar/TL ‘de kısa durum ya da TÜFE’ye endeksli kağıtları önerdi.

Bir cevap yazın