G7 ülkelerinde Rus petrol ithalatına ambargo kararı

Beyaz Saray, G7 başkanlarının bugün çevrim içi olarak Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin iştirakiyle düzenledikleri tepe sonrası yazılı bir açıklama yaparak, Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyurdu.

Başkanların, Ukrayna’yı müzakere masasında ve alanda desteklemeye devam edeceklerini lisana getirdikleri belirtilen açıklamada, Rusya’ya bugüne kadar uygulanan yaptırımların ülkenin son 15 yılda elde ettiği kazanımları yok ettiği aktarıldı.

Rusya’ya yönelik ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin bugün yeni bir yaptırım paketi üzerine anlaştığına işaret edilen açıklamada, ABD’nin Rusya devletinin büsbütün ya da kısmen denetimi altındaki 3 televizyonuna yaptırım getireceği kaydedildi.

Kelam konusu televizyonların ise Channel One Russia, Russia-1 ve NTV Yayın Şirketi olduğu aktarıldı.

Öte yandan ABD idaresinin Rusya ile ilgili bireylere ABD’lilerin muhasebe, kredi, şirket idaresi ya da idare danışmanlığı vermesini de yasaklayacağı, böylelikle Rus seçkinlerin ziyana uğratılacağı bildirildi.

G7 ülkeleri Rusya’dan petrol ithalatını yasaklıyor

Öte yandan ABD’nin halihazırda Rusya’dan petrol ithalatını yasakladığının anımsatıldığı açıklamada, G7 ülkelerinin de bugün Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceği ya da büsbütün yasaklayacağı belirtildi.

Ayrıyeten ABD’nin, Rusya’dan ahşap gereçler, endüstriyel motorlar, fanlar, havalandırma ekipmanları dozerler üzere eserlerin ithalatına yeni kısıtlamalar getireceği, Rus askeri yetkililere de vize kısıtlaması koyacağı aktarıldı.

Bir cevap yazın