Geely, akıllı telefon üreticisi Meizu’yu satın aldı

HANDE BERKTAN

Akıllı telefonların, yeni kuşak elektrikli otomobillerin değerli bir modülü haline gelmesiyle, araba üreticileri radarlarına akıllı telefon pazarını aldı.

Çin’in en büyük özel araba üreticilerinden Geely, Çinli akıllı telefon üreticisi Meizu Technology’nin çoğunluk payını satın aldı.

2003 yılında kurulan Meizu’nun, yurtiçinde ve yurtdışında kısa müddetliğine öne çıkmasını sağlayan, uygun fiyatlı, modaya uygun Android tabanlı akıllı telefonları oldu. Lakin pazar araştırma firması Counterpoint’e nazaran, telefon üreticisinin Çin’deki pazar hissesi yüzde 1’ e geriledi.

Meizu’nun, Geely’nin şemsiyesi altındaki bir öteki teknoloji markası olan Xingli Technology altında bağımsız bir şirket olarak yönetileceği açıklandı. Bununla birlikte, ikilinin yeni eserler üzerinde birlikte çalışması bekleniyor ve Xingli, AR/VR alanında büyük bir sıçrama yapma planlarını lisana getirdi.

ABD’li pazar araştırma şirketi International Veri Corporation’a nazaran, dünya çapında akıllı telefon sevkiyatının bu yıl yüzde 3,5 düşmesi bekleniyor. Hem taşınabilir hem de araba kesimlerindeki daralma, şirket birleşme ve satın alımlarını hızlandırdı.

Meizu, stratejik yatırımın akabinde “bağımsız bir marka” olarak faaliyetlerine devam edecek. Epeyce homojen tüketici aygıt pazarında Meizu ve Xingji, “çoklu aygıt, senaryodan bağımsız ve sürükleyici” bir dijital tecrübe oluşturmayı hedefliyor.