Putin: Ukrayna’da yapmamız gerekeni bağımsızlık için yaptık

İşte Putin’in Zafer Günü kutlamasındaki konuşmasından öne çıkanlar;

Onların anısı bizim için çok değerlidir. Rusya her vakit güvenliğine çok kıymet vermiştir.

Rusya Batı dünyasında her iki tarafın da çıkarlarını düşünmek istedi lakin NATO bunu gördü. Öbür plan içerisindeydiler Donbas’ta. NATO birliği etkin bir formda bize yakın bölgeleri keşfetmeye başladı ve o yüzde bu bizim için kabul edilemez bir tehditti. Her şey bunu bize gösterdi ki biz haklıydık. Hem ABD hem de kendi uyduları çok fazla şey yaptı. Bir şeylerin olması gerekiyordu. Hala askerler yerleştirdiklerini görüyorduk, gördük. Rusya bunu önledi Bu yapılması gereken tek şeydi. Güçlü bir ülke olmak için kıymetliydi bu. ABD özellikle bu türlü bir adım attı.

Bu kahramanlıklarınızı kutmaya devam edeceğiz. Bütün askerlerimiz bizim için çok onurludur.

Hayatını kayeden herkes için bunu devam ettiyorsunuz. Biz hayatını kaybedenlerin eşleri, anneler, arkadaşlarının önündeyiz. Biz onların önünde, hayatını kaybedenlerin önünde eğiliyoruz. Neo nazilerin barbarlıklarında hayatını kaybedenlerin önünde eğiliyoruz. Bir dakikalık hürmet duruşuna davet ediyorum sizi.

Yaralanan, hayatını kaybeden askerlerin çocuklarına dayanak vereceğiz. Yaralanan askerlerin toparlanması için tıbbi uzmanlara yardım edeceğiz. Onların da önünde eğilmek istiyorum. Kendinizi düşünmeden yardım ediyorsunuz.

Burada Kızıl Meydan’dayız, omuz omuzayız. Donbas’tan da gelenler çatışmanın ortasından gelenler de var. Bizim aramızı açmaya çalıştılar bölmeye çalıştılar ancak başaramadılar. Birbirimizi koruyoruz. Erkek kardeşler kız kardeşler olarak birlikteyiz. Babalarınızın büyüklerinizibn savaştığı üzere birlikteyiz. Zira en büyük bedel vatanımıza karşı birlik olmak, korumak. 2.Dünya Savaşı’nda Nazileri yenenler yeniden gayrette.

Bir cevap yazın