S&P: Mevcut kripto düşüşü “zamanlı bir uyarı”

S&P’den yapılan açıklamada, bu sonlu tesirin, gelişmekte olan kripto ekosisteminin nispeten küçük boyutundan ve klasik finansla hudutlu temasından kaynaklandığı aktarıldı.

Mevcut kripto düşüşünün “zamanlı bir uyarı” olarak nitelendirildiği açıklamada, sabitkoinler de dahil olmak üzere kripto varlıklardaki son düşüşün, bu varlıkların şimdi sistematik olarak değer taşımadığı göz önüne alındığında, klâsik finansal piyasalar yahut makroekonomi üzerinde kıymetli bir tesiri bulunmayacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Bir dahaki sefere, kripto bölümü büyümeye devam ettikçe işler farklı olabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“En çok küçük yatırımcılar etkileniyor”

Kripto varlıkların düşüşünden kaynaklanan şok dalgalarının kripto piyasalarında kaldığı belirtilen açıklamada, bunun en çok küçük yatırımcıları etkilediği tabir edildi.

Açıklamada, kelam konusu ekosistemin tabiatında olan potansiyel risklerin, düzenleyici baskının temelini oluşturduğu aktarıldı.

Makul kripto varlıkların hem boyut hem de kapsam olarak büyümeyi sürdüreceği belirtilen açıklamada, klâsik finansal sistemle ilişkilerinin da büyümeye ve derinleşmeye devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, finansal istikrar telaşlarının de buna paralel olarak artacağına işaret edilerek, düzenleyici kararların bir sonraki kripto düşüşünün yansımalarının ne kadar büyük ve ziyan verici olabileceğini belirleyeceği tabir edildi.

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch de dün yaptığı açıklamada, son gelişmelerin sabitkoinlerin düzenlenmesine yönelik davetleri artıracağını bildirmişti.

Açıklamada, yatırımcıların sabitkoinlere itimadını kaybetmesinin kripto para üniteleri ve dijital finans için değerli olumsuz yansımaları olabileceği aktarılmıştı.

Kripto piyasaları ile düzenlenmiş finansal piyasalar ortasındaki ilişkilerin zayıf kalmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, bunun kripto para piyasası oynaklığının yayılma potansiyelini sınırlamasının, daha geniş finansal istikrarsızlığa neden olmasının beklendiği kaydedilmişti.